Příbramské ZŠ online přihlašování na střední školy vítají, nejistým rodičům poradí
26. ledna 2025 (14:00)
foto: ilustrační, Pixabay –
„Digitalizace přijímacího řízení je určitě krokem kupředu,“ říká výchovná a kariérová poradkyně Šárka Semorádová z příbramské základní školy v ulici Bratří Čapků.
V loňském roce to byla novinka s porodními bolestmi, v tom letošním by už přijímací řízení na střední školy mělo mít hladší průběh. S novým systémem se mohli seznámit rodiče také na online setkání, které v tomto týdnu vedla Šárka Semorádová ze základní školy v ulici Bratří Čapků v Příbrami. „Digitalizace přijímacího řízení je určitě krokem kupředu. Došlo k elektronickému přihlašování, zautomatizování přijetí uchazečů do konkrétní školy, navýšení počtu přihlášek a sjednocení veškerých termínů souvisejících s přijímacím řízením,“ říká výchovná a kariérová poradkyně. Zároveň pro rodiče, kteří se obávají podat přihlášku online formou nebo tuto možnost nemají, zůstala zachována varianta přihlášky v listinné podobě.
Obdobný pohled má také Gabriela Baumruková, výchovná poradkyně z příbramské ZŠ pod Svatou Horou: „Zúčastnění v přijímacím řízení, tedy základní a střední školy a rodičovská veřejnost, loňský průběh přijímacího řízení v novém režimu hodnotili kladně. K tomuto obecně zaznívajícímu názoru se kloní i naše škola. Úskalí či velké obtíže ve zvládnutí podání online přihlášky zákonnými zástupci neočekáváme.“
ZŠ pod Svatou Horou evidovala vloni pouze dva případy podání přihlášek v papírové podobě, tiskopisy rodičům škola připravila k odevzdání na střední školu. S většími problémy nepočítá ani letos a stejně jako v předchozím roce je připravena pomoci zákonným zástupcům s vyplněním elektronické přihlášky nebo s jednotlivými kroky – přílohami jako potvrzením o zdravotní způsobilosti dítěte, vysvědčením a dalšími.
U jednotných přijímacích zkoušek je zachována možnost dvou pokusů, přihlásit se je možné až do pěti oborů (až tří bez talentové zkoušky a až dvou oborů s talentovou zkouškou). „Výběr střední školy je v deváté třídě tím nejzásadnějším. Rodiče by měli zvážit zájmy svého dítěte a jeho silné stránky, navštívit co nejvíce škol v rámci dnů otevřených dveří a prostudovat si kritéria přijetí,“ zdůrazňuje Šárka Semorádová důležitost rozhodnutí, kterým směrem dalšího vzdělávání se vydat. Dnešní „deváťáci“ by o něm měli mít v těchto dnech už víceméně jasno. Budoucím mohou s testováním profesní orientace pomoci např. pedagogicko-psychologické poradny.
„Pro někoho může být výběr střední školy opravdu náročný, proto je potřeba mu věnovat dostatek času a trpělivosti,“ pokračuje Šárka Semorádová. Přijímací řízení vede zákonný zástupce nezletilého uchazeče a je za něj také plně odpovědný. Pokud své dítě přecení nebo mu naopak moc nevěří, nemohou školy chybný úsudek příliš ovlivnit. „Pokud nepožádá o radu a nevedeme spolu poradenský dialog, zasahuji do volby oborů pouze výjimečně, včetně situace nadhodnocení nebo podhodnocení schopností dítěte. V opačném případě, kdy jsou rodiče komunikativní a ochotní naslouchat, společně zvažujeme možnosti a snažíme se najít nejlepší varianty s ohledem na zájmy dítěte. Tady je role pracovníků školních poradenských pracovišť, kteří provedou rodiče a děti úskalím během přijímacího řízení, velmi důležitá,“ vysvětluje poradkyně.
S neuváženým výběrem střední školy žáky a rodiči se již delší dobu setkávají také na ZŠ pod Svatou Horou, přičemž častěji se jedná o nadhodnocení schopnosti dítěte zvolenou střední školu vůbec dokončit, tedy zvládnout státní maturitní zkoušku. „Školní poradenské pracoviště, třídní učitelé a ostatní pedagogové v tomto ohledu vedou osobní i písemnou komunikaci s žáky i rodiči. Umožňujeme testování profesní orientace. Mnohdy je ale ambice rodičů větší, než možnosti jejich dítěte je naplnit,“ dodává Gabriela Baumruková.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková