Příbramské divadlo uvede jako svou první letošní premiéru inscenaci Jentl
11. května 2022 (14:16)
Další 4 fotografie v galerii

foto: Divadlo Příbram
Baladická hra vypráví o židovské dívce, která se vzbouří proti tradicím a očekáváním rodiny a jde si za svým snem a životem podle svých představ.
Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede jako svou první letošní premiéru inscenaci Jentl s Annou Fixovou v hlavní roli. Baladická hra vypráví o židovské dívce, která se vzbouří proti tradicím a očekáváním rodiny a jde si za svým snem a životem podle svých představ. V převlečení za muže se rozhodne studovat v době, kdy je ženám vzdělání zapovězeno. Premiérová představení se uskuteční 19. a 20. května na velké scéně, řekla dnes zástupkyně ředitele divadla Anna Čiperová.
Inscenace vznikla dramatizací povídky amerického spisovatele židovského původu Isaaca Bashevise Singera, která byla poprvé vydána v jidiš roku 1962. Divadelní adaptace z pera spisovatelky Leah Napolinové pak měla premiéru roku 1975 na Broadwayi. Snad nejvíce se ale Jentl proslavila díky filmu Barbary Streissandové z roku 1983, která byla producentkou, scenáristkou, režisérkou a protagonistkou hudebního filmu.
Režie se ujal Lukáš Pečenka, kterého po výtvarné stránce ho doplnil Jozef Hugo Čačko. O hudební složku postaral Zdeněk Dočekal. Publiku se kromě Fixové představí Monika Timková, Martin Holzknecht, Eliška Nejedlá, Helena Karochová, Lucie Valenová, Martin Dusbaba, Lukáš Typlt, Václav Rašilov a Kryštof Grygar.
Singer (1904 až 1991) vyrůstal v Polsku v rodině váženého chasidského rabína, otec ho vedl k životu podle židovských zvyků a tradic. Ve 30. letech emigroval do Spojených států. Tvořil téměř výhradně v jidiš. Napsal řadu novel, esejů a článků. Nejznámější jsou jeho povídkové knihy, z nichž řada vyšla v češtině. V roce 1978 dostal Nobelovu cenu za literaturu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Životní osudy houslistky Ervíny Brokešové připomene vycházka Rožmitálem
•Příbram si připomene 130. výročí březohorské důlní katastrofy
•Březohorská důlní katastrofa si před 130 lety vyžádala 319 životů
Další články








