Příbramská knihovna byla i v budově městského chudobince. Letos slaví 120 let
22. září 2020 (06:03)
Dalších 5 fotografií v galerii
foto: pribram.cz
Knihovna Jana Drdy si brzy připomene den svého založení – 1. října 1900. Projděme se její historií i současností.
Čtenářům otevřela dveře první veřejná příbramská knihovna v pondělí 1. října 1900. Od té doby se instituce mnohokrát stěhovala – do budovy školy v Komenského ulici, městského chudobince, měšťanské školy na náměstí, sirotčince, na radnici či do obchodu na náměstí Pionýrů. Název po příbramském rodáku Janu Drdovi přijala až v roce 1990.
Díky dlouhé historii knihovnu provázela mnohá temná dramata, ale i čas naděje a euforie. Socialistické zřízení omezilo kvalitu a množství vydávaných knih, což se rovněž promítlo do nabídky půjčoven. Rok 1968 sice přinesl větší volnost, bohužel pouze krátkodobě. „Pak nastala drsná čistka knihovního fondu ve všech veřejných knihovnách. Stovky knih nepohodlných autorů byly odvezeny do „stoupy“ nebo odsouzeny do takzvaného fondu Z,“ připomíná nelehké období Katka Nolčová z PR oddělení Knihovny Jana Drdy.
Později došlo také na stavební obnovy. Součástí hlavní budovy knihovny na náměstí T. G. Masaryka se v roce 1998 stal přednáškový sál. V roce 2018 zde byl v rámci velké rekonstrukce umožněn bezbariérový vstup, historický dům dostal i výtah a moderní prostory pro dospělé čtenáře. „Jednou z posledních změn, které mohou čtenáři poznat na první pohled je kompletně vyměněné linoleum na pobočce knihovny v ZŠ Školní. To zajistilo vedení školy, a patří mu tak naše poděkování“ zmiňuje čerstvou novinku Zdeňka Šmídová, která je pověřena řízením celé instituce zahrnující i tři další pobočky v Příbrami.
Nejdůležitější organizační změnou pro zaměstnance a návštěvníky knihovny je aktuálně zastavení provozu Informačního centra. Jeho bývalý prostor zaberou dvě oddělení knihovny – zpracování knih a regionální služby. „Zde bude začínat a v podstatě i končit tok nových knih. Nové knihy tak nebudeme muset přesunovat do patra jako doposud,“ uvádí výhody Zdeňka Šmídová.
A v plánu jsou další opravy. „Chtěli bychom v hlavní budově zrekonstruovat Ústřední půjčovnu pro děti a část směřující na náměstí potřebuje nová okna,“ dodává Zdeňka Šmídová. Tyto změny jsou zatím ve fázi příprav, zasazení nových oken historické budovy navíc spadá pod péči památkářů.
A jak se knihovna chystá na své kulatiny? „Na oslavy jsme byli připraveni, ale současná situace a omezující opatření je pozměnila. Odhalení pamětní desky na rodném domě spisovatele Jana Drdy v Žižkově ulici bude místo narozeninového data 1. října přesunuto na závěr listopadu,“ vysvětluje Zdeňka Šmídová. Oslava tak proběhne pouze v komorním duchu v budově hlavní knihovny.
Z původních narozeninových plánů zůstává pro veřejnost zachována komentovaná vycházka s dramatickými prvky nazvaná Cesta příbramské knihovny. Na děti čeká pátrací hra Oslavenci na stopě a součástí připomínky výročí bude slavnostní vyhlášení vítězů celostátní literární soutěže Příbram Hanuše Jelínka.
„V pátek druhého října se chystáme udělovat ‚amnestii‘ roztržitým čtenářům. Všem, kteří nestihli včas zareagovat na písemnou upomínku a vrátí knihy s určitým zpožděním, odpustíme pokutu,“ slibuje Zdeňka Šmídová. Ostatní, více svědomití čtenáři si odnesou malý dárek.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková