Příbram vypoví smlouvu s ruským městem Čechov, zastupitelé diskutovali i o změně názvu Čechovské ulice
Nepřehlédněte
9. března 2022 (06:09)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Smlouva o rozvoji přátelských vztahů s Čechovem byla uzavřena v roce 1994.
Příbram pošle milion korun na humanitární pomoc Ukrajině a vypoví partnerskou smlouvu ruskému městu Čechov. Rozhodli o tom zastupitelé na včerejším mimořádném zasedání. Peněžní dar bude rozdělen mezi sbírkové účty organizací Člověk v tísni, Charita a ADRA.
Smlouva o rozvoji přátelských vztahů s Čechovem byla uzavřena v roce 1994. Zastupitelé přijali usnesení, jímž tuto dohodu vypovídají. „Pro členy zastupitelstva a pro občany města Příbrami je naprosto neakceptovatelná vojenská agrese Ruské federace vůči nezávislému státu Ukrajině. Z tohoto důvodu přijalo město tento jednostranný akt,“ stojí v usnesení.
Peníze na Ukrajinu posílají i ostatní středočeská města. O uvolnění milionu korun rozhodli v pondělí například zastupitelé Benešova nebo Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku. Rakovničtí zastupitelé původně vyčleněné peníze navýšili, navrhovanou částku 500.000 Kč zdvojnásobili. Rakovník také pošle materiální pomoc do plánovaného uprchlického tábora, který má vzniknout u hranic s Ukrajinou poblíž rakovnického partnerského města Král’ovský Chlmec na Slovensku.
Benešovští zastupitelé v pondělí také schválili vypovězení memoranda o spolupráci s městem Klin v Moskevské oblasti. Kromě milionu korun na humanitární pomoc Ukrajině rozhodli o uvolnění dalšího milionu na stavební úpravy a vybavení městských bytů, v nichž by mohli být ubytováni ukrajinští uprchlíci.
Zastupitelé města Příbrami se také pozastavili nad stávajícím názvem Čechovské ulice. Místostarostka Zorka Brožíková zmínila, že v této ulici bydlí. „Přemýšlela jsem o tom, že se mi nechce bydlet v Čechovské ulici. Ale bydlí zde mnoho lidí a změna názvu ulice by byla náročnou operací pro každého, kdo zde žije. Změna by přinesla spoustu starostí jako například výměnu občanských průkazů, kontaktů v bankách (…). Měly by se dávat názvy ulic po kytičkách nebo městech,“ řekla Brožíková.
„Mít jednu z největších ulic ve městě, která se jmenuje po městě, kterému vypovídáme partnerství, se mi nezdá jako nejlepším krokem. Přejmenováním této ulice bychom vyslali signál pro naše občany,“ uvedla zastupitelka za Šanci pro Příbram Dagmar Říhová.
Zastupitel Antonín Schejbal (Piráti) navrhl, aby změna názvu ulice korespondovala s účastníky demonstrace v Moskvě v roce 1968, popřípadě s demonstranty, kteří momentálně nesouhlasí s válkou na Ukrajině.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka