Příbram si připomene 130. výročí březohorské důlní katastrofy
6. května 2022 (16:06)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Například na kruhovém objezdu u náměstí T. G. Masaryka se objeví nepřehlédnutelný symbol obráceného hornického znaku, mlátku a želízka.
Příbram si tento měsíc připomene 130 let od požáru v rudném dole Marie v Březových Horách, který byl největším doloženým důlním neštěstím na území nynějšího Česka. Oběti katastrofy lidé uctí zapálením 319 svíček v areálu Ševčinského dolu a na kruhovém objezdu na náměstí T. G. Masaryka přibude stejný počet květin. V areálu Ševčinského dolu je plánováno odhalení plastiky Hornická svatba od akademického sochaře Ivana Lošáka, řekl ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.
Od 16. května bude podle informací Městského kulturního centra v Příbrami k vidění několik tematických prvků a instalací. Historické objekty spjaté s katastrofou propojí naučná stezka prostřednictvím panelů s texty a vyobrazeními. Veřejnost i školní výpravy se tak při procházce městem seznámí s průběhem katastrofy i příběhy jednotlivců.
Vybrané budovy budou ve večerních hodinách nasvíceny. Na kruhovém objezdu u náměstí T. G. Masaryka se objeví nepřehlédnutelný symbol obráceného hornického znaku, mlátku a želízka, který v této podobě značí nepříznivou událost – uzavření dolu, neštěstí či smrt horníka.
Nejbohatší program je plánován na 28. května v areálu Ševčinského dolu. Jeho součástí bude vystoupení folkového písničkáře Petra Vašiny a sborů Arytmie Praha a Gambale, návštěvníci si také budou moci prohlédnout vybrané expozice v nevšedním večerním čase. "Budeme promítat na velkoplošnou obrazovku historické dokumenty a chceme odhalit plastiku Hornická svatba. Připravili jsme i novou část expozice věnovanou důlnímu neštěstí. Lákadel máme celou řadu," dodal Velfl.
Na 31. května je plánován pietní akt za zvuku zvonů příbramských kostelů - na příbramském hřbitově, na březohorském hřbitově a u Památníku vdovám po obětech důlní katastrofy na nádvoří dolu Marie.
Požár v dole Marie vzplanul 31. května 1892 a postupně se rozšířil i do dalších šachet revíru. Zavinila ho zdánlivá nedbalost, kdy havíři patřičně neuhasili knot olejové lampy. Bilance neštěstí byla tragická. Z 835 havířů, kteří sfárali na odpolední směnu, zemřelo 319 mužů. Většina z mrtvých pracovala na dole Vojtěch. Mezi oběťmi bylo i pět horníků, kteří položili svůj život ve snaze pomoci svým kamarádům. Zůstalo po nich 285 vdov a 919 sirotků. V dole pošlo i devět koní, kteří tam pomáhali přepravovat rubaninu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Do osvobozovacích bojů se v roce 1945 zapojila i četnická rota
•Připomínka poslední bitvy v Evropě u Slivice s ukázkou vojenské techniky se v letošním roce opět nekoná
•Před 44 lety zachvátily plameny Svatou Horu. Hasiči bojovali s požárem čtyři dny