Příbram přestaví venkovní bazén na krytý a akvapark využije k jiným účelům
22. května 2023 (20:18)
Příbram přestaví venkovní bazén na krytý a budovu akvaparku využije k jiným účelům. Mohla by z ní být například multifunkční hala. Rozhodli o tom dnes městští zastupitelé. Předpokládané náklady přesáhnou 380 milionů korun. Radnici se nedařilo sehnat stavební firmu, která by chátrající akvapark opravila. Opakovaný tendr musela zrušit, jediný uchazeč nesplnil zadávací podmínky. Vedení města se proto rozhodlo hledat jiná řešení, jak by mohlo s akvaparkem naložit.
Jednotlivé varianty zastupitelé probírali 14. května na pracovním jednání. Dnes rozhodli o dalším směru projektových prací, detailní řešení mají schválit 4. prosince. Kvůli projektu bude zřízena expertní skupina složená z projektantů, technologů, odborníků na provoz podobných zařízení, statiků, architekta se zaměřením na urbanismus či energetika. Zároveň by měla být sestavena kontrolní skupina složená ze zástupců všech zastupitelských klubů.
První místostarosta Vladimír Karpíšek (za ANO) uvedl, že schválená varianta vychází podle odhadů na 382 milionů korun. Počítá se i s využitím akvaparku pro jiné účely a město jedná s potenciálním investorem o výstavbě parkovacího domu. Do projektu by vložil peníze a měl by zájem parkovací dům komerčně využívat.
Hlasování předcházela slovní přestřelka mezi starostou Janem Konvalinkou (za ANO) a opozičním zastupitelem za Šanci pro Příbram Alešem Baráškem. Barášek navrhl, aby město akvapark uvedlo do stavu, v němž ho bude možné užívat pět až deset let, a rekonstrukci nebo výstavbu nového bazénu přenechalo někomu, kdo to zvládne. "Vy to nebudete," řekl na adresu nynějšího vedení. "Umíte hezky slibovat, umíte hezky mluvit. Pouštíte do médií spousty informací, ale skutek utek," dodal. Konvalinka jeho vyjádření označil za manipulaci.
Opozice Konvalinkovi také vyčítala, že město přijde o venkovní bazén. Starosta namítl, že nový krytý bazén bude možné v létě otevřít a návštěvníci se budou moci slunit venku.
Problémem akvaparku jsou hlavně technologie, které jsou i desítky let staré. Studie zpracovaná Sportovními zařízeními města Příbram popsala stav areálu i možnosti, jak s ním naložit. Navržená řešení počítala s různým využitím dosavadního projektu, nebo vytvořením úplně nového projektu. Nejdražší variantou bylo bourat a stavět nový akvapark.
Zastupitelé v minulosti stanovili cenový strop rekonstrukce na 350 milionů korun bez DPH. Jediný uchazeč ale nabídl 405 milionů Kč bez daně. Nesplnil tak podmínky vyhlášeného řízení a radní rozhodli o jeho vyloučení a zrušení zadávacího řízení.
Příbram akci chystá několik let, hovořit se o ní začalo v roce 2016. V květnu 2020 zastavila práce na přípravě rekonstrukce v nejrozsáhlejší variantě. Projekt podle Konvalinky příliš nabobtnal a cena by přesáhla půl miliardy korun. Proto zastupitelé rozhodli o snížení maximální ceny, kterou později kvůli vývoji cen ve stavebnictví znovu upravovali. Podle opozice měl být nový akvapark už dávno v provozu. Konvalinka namítá, že radnice čelila velkému množství dotazů od potenciálních dodavatelů, na něž musela odpovídat. Zároveň se podle něj snažila zakázku co nejlépe připravit.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Na High Jumpu se představí zásadní jména rapu, ale i přední DJs
•Junioři VK Euro Sitex Příbram U22 zakončili povedenou sezonu stříbrnými medailemi
•Vězni v Příbrami běželi závod za ostnatým drátem