Při dostavbě D4 bude využito kamenivo z uranových hald u Příbrami
28. dubna 2022 (08:26)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Půjde o odvaly šachet číslo 11 a 19, naopak odval šachty číslo 15 se těžit nebude.
Stavbaři využijí při dostavbě dálnice D4 kamenivo z hald v bývalém příbramském uranovém revíru. Půjde o odvaly šachet číslo 11 a 19, naopak odval šachty číslo 15 se těžit nebude. Smlouva se společností Eurovia na dodávku kameniva pro stavbu D4 bude podepsána a zveřejněna v registru smluv během tohoto týdne, uvedla vedoucí odboru komunikace státního podniku Diamo Lenka Rychtaříková. O těžbě uranových hald na Příbramsku se mluví už delší dobu, záměr má své kritiky i stoupence.
"Diamo zajistí kamenivo do násypu vozovek a do konstrukčních vrstev z odvalů číslo 11 a 19. Kamenivo z odvalu šachty číslo 15 nebude pro tento záměr využito, neboť dodávkou z odvalů číslo 11 a 19 pokryjeme potřeby odběratele," dodala Rychtaříková.
Podle starosty Příbrami Jana Konvalinky (za ANO) se před dvěma týdny uskutečnilo jednání dotčených obcí s Diamem, kterého se účastnil i jeden z autorů petice proti těžbě hald, senátor za Příbramsko Petr Štěpánek (STAN). Zástupci Diama na jednání podle Konvalinky uvedli, že těžba odvalu haldy číslo 15 "není na stole". "Není vyloučeno, že se bude odtěžovat v budoucnu, ale v nejbližších letech není rozhodně počítáno s těžbou tohoto odvalu," dodal starosta.
V případě odvalů číslo 11 a 19 se naopak počítá s dodávkami kameniva na stavbu D4. Práce na dostavbě 32 kilometrů dlouhého úseku dálnice mezi Příbramí a Novou Hospodou na Písecku začaly loni v červnu, v provozu má být celá D4 v prosinci 2024. Podle Konvalinky se musejí při těžbě dodržovat speciální opatření, například auta, která budou materiál odvážet, musejí být před výjezdem na silnici omyta a jejich náklad musí být pod plachtou.
Ministerstvo životního prostředí ve zjišťovacích řízeních k procesu EIA dospělo k závěru, že těžba odvalů nebude mít významný vliv na životní prostředí. Odpůrci včetně některých obcí s takovým závěrem nesouhlasili a podali proti němu rozklad. Konvalinka připomněl, že Příbram v minulosti napadla postup ministerstva, žaloba podle něj ještě nemá závěr a není u konce. "Chceme důsledné a důkladné prověření vlivu na životní prostředí, které jsme doposud neobdrželi," dodal starosta.
Příbramské uranové ložisko se rozkládá od Kamenné po Dubenec. Rozlohu má 52 kilometrů čtverečních, délku téměř 25 kilometrů a šířku až čtyři kilometry.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Štěpánek: Odval u šachty č. 15 se nakonec odtěžovat nebude
•Oprava pražského Barrandovského mostu začne v pondělí 16. května
•Zastupitelstvo podpořilo Rally Příbram. Za peníze z benzinu nakoupí Putin střely, upozornil Vařeka