Přehledně: Za kolik natankujete při cestě na dovolenou?
19. června 2020 (16:33)
foto: pribram.cz, Damir Duraković
Pohonné hmoty jsou dle aktuálních statistik Evropské komise v oblíbených destinacích výrazně dražší.
S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Seznam zemí, které jsou dle Ministerstva zdravotnictví bezpečné pro vycestování, se rozšířil tak, že orientační mapka označovaná jako semafor z velké části zezelenala. Při cestování do některých zemí je ale třeba splnit určité požadavky. Jejich přehled pravidelně aktualizuje Ministerstvo zahraničních věcí. Pokud jedete automobilem, je dobré natankovat v tuzemsku nebo tranzitních zemích. Pohonné hmoty jsou dle aktuálních statistik Evropské komise (EK) v oblíbených destinacích výrazně dražší.
Ceny pohonných hmot sice opět začaly růst, díky předchozímu výraznému propadu jsou však stále velmi příznivé. Jak ukazují aktuální čísla EK, Česko patří k pětici nejlevnějších zemí EU. Benzín i nafta stojí v tuzemsku průměrně přes 26 Kč/l. Oproti průměru celé EU je litr nafty v Česku levnější o více než 3 koruny a litr benzínu dokonce o 6 korun a 50 haléřů. Výrazně dražší je tradičně Itálie, a hlavně za benzín si český motorista připlatí také v Řecku i Chorvatsku. Natural 95 je v Itálii i Řecku dražší o více než 10 korun na litru, v Chorvatsku si připlatíme 4 koruny a 54 haléřů.
Vůbec nejlevnější zemí v EU je Bulharsko, kde podle údajů EK stojí benzín i nafta v průměru asi 22,50 Kč/l. Slovensko, Rakousko i Maďarsko jsou ve srovnání s tuzemskem dražší jen mírně, v průměru o korunu za litr a méně. Jen na Slovensku je benzín dražší o více než 3,30 Kč/l. Čechům, kteří zamíří do oblíbených přímořských destinací, se tak s výjimkou Bulharska vyplatí natankovat co nejvíce paliva před vjezdem do cílové země.
Při cestě do zahraničí věnujte pozornost také tomu, zda v jednotlivých zemích stále nejsou v platnosti nějaká omezení v souvislosti s pandemií. Bez jakýchkoliv komplikací lze cestovat na Slovensko i do Rakouska a zpět. Totéž platí pro Maďarsko, kde je ale podle Ministerstva zahraničních věcí (MZV) nutné pro tranzit využít vybrané hraniční přechody, a to pouze v určitou část dne. Tranzit je přes Maďarsko možný jen skrze hlavní silniční tahy, takzvané tranzitní koridory. Zastavování či čerpání pohonných hmot je možné jen na vybraných místech.
Před vstupem do Chorvatska je nutné vyplnit online formulář, jehož součástí je i udání adresy místa pobytu. Je tedy potřeba mít dopředu místo pobytu zarezervováno. Registraci předem vyžadují i některé regiony v Itálii, kde vám při vstupech do uzavřených prostor nebo i na pláže může být měřena teplota. Při vstupu do Řecka zase mohou být turisté podrobeni namátkovým testům na COVID-19. Podrobné informace ke všem destinacím na svém webu pravidelně aktualizuje MZV.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Damir Duraković
Damir Duraković
autor: Tomáš Pečenka