Před 73 lety byla popravena Milada Horáková
27. června 2023 (10:11)
foto: Národní filmový archiv
Den památky obětí komunistického režimu je připomínkou pronásledovaných a usmrcených odpůrců čtyřicet let trvající totality. Připadá na 27. června, kdy byli v roce 1950 po vykonstruovaném politickém procesu popraveni Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pelcl a Záviš Kalandra. Rozsudek smrti, zejména v případě Milady Horákové, vyvolal mezinárodní pozornost. Milost pro odsouzené se snažili získat například Albert Einstein nebo Eleanor Rooseveltová.
Právnička, národněsocialistická poslankyně a bojovnice za práva žen Milada Horáková se za druhé světové války zúčastnila protinacistického odboje. Za činnost v Ženské národní radě ji v období druhé světové války věznilo gestapo. Aktivně vystupovala i proti komunistickému režimu. V roce 1950 byla ve vykonstruovaném procesu odsouzena k trestu smrti za údajnou špionáž a velezradu. Popravena byla navzdory přímluvám osobností z celého světa. Byla jedinou ženou, kterou komunisté v Československu odsoudili a popravili v politickém procesu.
Podle historiků bylo z politických důvodů po únoru 1948 popraveno kolem 250 lidí. Nejméně 4500 osob pak zemřelo ve vězeních a lágrech v důsledku umučení nebo špatných životních podmínek. Za poslední osobu popravenou v Československu z politických důvodů badatelé považují Vladivoje Tomka. V pankrácké věznici byl popraven 17. listopadu 1960, bylo mu 27 let.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Knihovna o prázdninách zrenovuje půjčovnu pro děti a otevře příměstský elektrotábor
•Obec Háje si připomene 420. výročí od založení
•Nový film Wese Andersona řeší „blízká setkání třetího druhu“