Před 46 lety zachvátily plameny Svatou Horu. Hasiči bojovali s požárem čtyři dny
27. dubna 2024 (22:21)
foto: Svatá Hora/PR
Přes 300 zasahujících hasičů ze středních Čech i Prahy. Desítky cisteren a plameny s černým dýmem stoupajícím k nebi. Svatá Hora v Příbrami si připomíná mohutný požár, který před 46 lety vzácný barokní areál zasáhl.
Od „nevinné“ hry dětí vznikl 27. dubna 1978 v místech, kde Svatohorské schody odbočují z přímého směru dovnitř areálu, požár. Ten se následně vzhledem k velmi hořlavé střešní krytině šířil a postupoval dále do objektu i směrem dolů po schodech. Vysoko šlehajícími plameny byly zasaženy dřevěné podlážky lešení v průčelí opravované části budovy, po nichž se požár přenesl na střechu severních ambitů a dále pak na sousední internát.
Velmi rychlé šíření bylo zapříčiněno vysokou hořlavostí šindele na střeše a třistaletým usazeným prachem pod střechou. Požár pravděpodobně vznikl okolo patnácté hodiny a byl telefonicky oznámen na Ohlašovnu požárů. Na místo se postupně dostavilo přes tři sta hasičů z více než čtyřiceti profesionálních a dobrovolných jednotek. K zásahu byli povoláni hasiči z okresů Příbram, Beroun, Praha-západ, Kolín, Kladno, Písek a Strakonice a desítky dobrovolných jednotek z širokého okolí.
Oheň zničil střechu kláštera, proboštství a severní části ambitů včetně věže s hodinami, poškodil věže nad Mníšeckou a Plzeňskou kaplí i nástropní malby této části ambitů. Škody byly vyčísleny na pět milionů tehdejších korun, obnova vyšla na 16 milionů.
Na zdárné likvidaci požáru a záchraně cenného inventáře se podílely i další subjekty, zejména Báňská záchranná stanice Příbram, technické služby měst Příbram a Dobříš, Vězeňské nápravné zařízení Bytíz a vojenské útvary Příbram a Jince.
Díky výše uvedeným se podařilo požár Svaté Hory během čtyř dnů úspěšně uhasit a zachránit tak většinu národní kulturní památky. Na jejich počest a jako dík za jejich snahu a obětavost se na Svaté Hoře pořádají vzpomínkové akce, které symbolizují důstojné uctění základních hodnot hasičů a hasičského hnutí.
Současná podoba této národní kulturní památky pochází ze 17. století, kdy z ní právě jezuité vybudovali jeden z nejrozsáhlejších raně barokních objektů v Čechách. Tovaryšstvo Ježíšovo také v roce 1732 prosadilo korunování mariánské sošky, což bylo jednou z nejvýznamnějších výsad udělovaných papežskou komisí. V roce 1861 převzali správu Svaté Hory redemptoristé, kteří tam působili až do roku 1950, kdy je komunistický režim vyhnal. Vrátili se v roce 1990.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Prvomájový pochod na Vysokou lemují hudební zastavení, pro návštěvníky se otevře vila Rusalka
•Začíná Dvořákův festival, uvede díla českých i světových autorů od baroka po současnost
•Středočeské kulturní léto nabídne 65 akcí na 26 místech regionu