Před 257 lety se narodil Jakub Jan Ryba. Hudební skladatel, učitel, otec třinácti dětí a autor České mše vánoční
23. října 2022 (15:43)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Z celkového počtu zhruba 1 500 Rybových skladeb se jich dochovalo kolem šesti set.
Ve středu 26. října to bude 257 let, co se narodil hudební skladatel Jakub Jan Ryba. Od roku 1788 až do své smrti působil jako učitel ve městě Rožmitál pod Třemšínem. Působil také jako regenschori v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále. Zde jsou dodnes dochovány varhany z roku 1750, na které hrával.
Z celkového počtu zhruba 1 500 Rybových skladeb se jich dochovalo kolem šesti set. Většina z nich je uložena v Českém muzeu hudby v Praze. Vydaných jich je pouze několik desítek a nahraných děl je ještě méně. Většina jich stále čeká na svou realizaci. Jeho nejslavnější skladbou je Česká mše vánoční.
V roce 1990 vznikla v Rožmitále pod Třemšínem Společnost Jakuba Jana Ryby. Jejím cílem je popularizovat dílo tohoto vynikajícího českého učitele, hudebního skladatele a národního buditele. V současné době má více než 200 členů, mezi nimiž jsou i významné osobnosti.
V rožmitálském Podbrdském muzeu má Ryba rozsáhlou expozici. Ta představuje jeho velmi početné a rozmanité dílo, a to nejen hudební, ale i literární. Seznamuje také s jeho neobyčejným životním příběhem a tragickým osudem.
Údajně z důvodu dlouhodobé vyčerpanosti, depresí a trýznivého fyzického onemocnění spáchal 8. dubna 1815 J. J. Ryba sebevraždu. Podle nedávno objeveného dokumentu mohl být poslední kapkou fakt, že rožmitálský farář údajně ustoupil od rozjednané opravy kostelních varhan, které tou dobou byly rozladěny a v žalostném stavu. Na místě jeho smrti, nad obcí Voltuš, postavili lesní dělníci kamenný křížek, který byl později doplněn kamennou mohylou. Ta zde stojí dodnes.
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
S Rybou se pojí několik mýtů. Běžně je například vyobrazován jako muž s plnovousem. Ve své době však nemohl plnovous nosit, tehdy byl znakem buřičství a muži chodili s hladce oholenými tvářemi. Tato „podobizna“ vznikla na objednávku, když ho bylo třeba zobrazit na Národopisné výstavě roku 1895 v Praze, a to pro galerii podobizen starých kantorů ve školském pavilonu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Související
•Výstava v příbramském archivu přiblíží proměny Vltavy
•Román Panna se vrací do Příbrami třicátých až devadesátých let minulého století
•S havíři jsou šprýmy, ukáže nejen dětem zábavný program v Ševčinském dole