Pozvání do březnového chatu přijal ředitel charity Jiří Kala
O tom, že se na svůj post hodí, svědčí i jeho dobrovolnická činnost. Praxi získával na Svaté Hoře, byl 8 let dobrovolníkem ve sdružení Pyramida a dodnes je dobrovolníkem Salesiánského střediska mládeže v Českých Budějovicích.
Pro ředitele farní charity se nabízí otázky na téma stěhování sídla z náměstí TGM do Jiráskových sadů, samotná práce charity a další. Chat proběhne 17. března, ale svoje dotazy můžete pokládat již nyní.
Osobnost odpovídala na dotazy (on-line).
Dobrý den, důvod je jednoduchý. Naše charita se za 25 let působení v Příbrami značně rozrosla. Své služby nyní poskytujeme stovkám klientů měsíčně, a tak bylo nezbytné najít větší prostory, které vytvoří kvalitní zázemí pro naše zaměstnance, a tak ve svém důsledku budeme moci naše služby poskytovat kvalitněji a dále rozšiřovat.
Nové služby přijdou určtě, nicméně v této chvíli je prioritou vybudování nového stacionáře a lepšího zázemi pro Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi.
Nemyslím si, že by nás toto centrum nějak ohrozilo. Poptávka po sociálních službách je v Příbrami dost velká a skutečnost, že si bude klient moct vybrat z více poskytovatelů je jenom dobře. Nicméně je pravdou, že konkrétně u aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi tomu tak je, že se služby zdvojují a občas narážíme na nedostatek komunikace, jak ze strany zaměstanců OSPODu tak ze strany Centra sociálních a zdravotních služeb.
Děkuji za otázku. Upřímně nevím, jestli na ni dokáži dobře odpovědět, ale pokusím se. V prvé řadě se povedlo uklidnit situaci po odchodu bývalé paní ředitelky, a to jak mezi našimi klienty, tak i zaměstnatci. Myslím tím především to, že jsem často po svém příchodu slyšel, co teď vlastně bude s naší charitou? Nebudou se některé služby rušit, nebo nebudou se propouštět zaměstnaci... Ani jedno se nestalo a charita pokračuje dál. Byl bych samozřejmě hrozně naivní, kdybych to bral jako jenom svoji zásluhu, je to díky úsilí všech mých kolegyň a spolupracovníků. A za to jim chci poděkovat. Dále se povedlo, nebo se spíše daří stěhování charity do nových prostor v Jiráskových sadech. To je velký úkol a změna, kterou v současnoti procházíme.
Na druhé straně nás samozřejmě trápí finanční otázka, stále tak trochu bojujeme s financovaním sociálních služeb. Mrzí mě, že například ze strany místní samosprávy je podpora nejenom Farní charitě ale i ostaním neziskovkám působícím v Příbrami poměrně malá. Když jsem byl loni na stáži v naší sesterské Farní charitě v Kralupech nad Vltavou, byl jsem příjmně překvapen, jak Město Kralupy podporuje neziskové organizace. A věřte, že ta podpora není jenom o penězích. Tyká se to především té váznoucí komunikace, kterou jsem zmiňoval v odpovědi na minulou otázku.
Dobrý den, ano přesně tak. Jak jsem již zmiňoval dříve. Prostory na náměstí již byly nedostačující pro náš každodenní provoz. V neposlední řadě jsou to i ekonomické důvody. Lze říci, že za podobné náklady (nájem a energie) budeme mít zhruba dvaapůlkrát větší prostory včetně zahrady, kde budeme moci pracovat s našimi klienty. A samozřejmě, stěhujeme se skoro do vlastního, protože majitelem objektu je Arcibiskupství pražské.
Dobrý den, ano je to tak, ale to neznamená, že je to hned špatně. Například naše a městské pečovatelské služby vedle sebe fungují řadu let a výborně se doplňují. Spíše mi vadily některá prohlášení, že Centrum sociálních a zdravotních služeb vzniká proto, kdyby náhodou charita své služby nezvládala poskytovat dále. Musíme si také uvědomit, že centrum hlavně spojilo stávající sociální služby na území města Příbram. Takže to krytí, o kterém mluvíte, tu bylo už dávno předtím.
Dobrý den, je to různé. V prvé řadě jsou to peníze od zdravotních pojišťoven, které každý měsíc fakturujeme za zdravotní péči u našich klientů. Pak to jsou dotace od Středočeského kraje na poskytování sociálních služeb a v neposlední řadě příspevky našich klietů za poskytování sociálních služeb - pečovatelská, odlehčovací služba a denní stacionáíř. Dále samozřejmě schánime peníze od sponzorů a dárců nebo z evropských dotací.
V současnosti máme 32 zaměstanců.
Dobrý den, určitě Vám můžeme nabídnout pečovatelskou službu a domácí oštřovatelskou péči, kterou poskytujeme přímo u klienta, tzn. u Vás doma. Způsob naší pomoci je vždy individuální. podle Vašich potřeb a možností. Nejlepší bude když nás navštívíte v Jiráskových sadech 240 (budova bývalého internátu, dnes tu sídli i VŠ sociálně zdravotní) a společně probereme Vaše potřeby. Nebo nás můžete kontaktovat na telefonu: 739 659 917 nebo 318 635 050. Určitě najdeme způsob, jak Vám pomoci.
Dobrý den, máte pravdu jsem mladý, ale na druhé straně mám zase možnost rychleji se učit nové věci a myslím si, že na řadu problému dokážu přinést nové řešení. Je ale pravdou, že jsem vždy pracoval v týmu a velice často jsem ho vedl. Tím myslím především práci s mládeží a dětmi, které jsem se řadu let intenzivně věnoval jako dobrovolník.
S odstupem času můžu říct, že změny zaměstanci přijali pozitivně, i když samozřejmě byly i dílčí neshody. K personálním změnám víceméně nedošlo. A co se týká autority, já jsem toho názoru, že je třeba mít přirozenou autoritu a s tím problém nemám.
Dobrý den, vidím, že tato otázka je stále aktuální. Vezmu to ale stručně. Pravé důvody neznám, to zná jenom pan starosta a paní místostarostka. Já se mohu jenom domnívat, že na mě chtěli udělat nějaký nátlak, protože ta návštěva byla opravdu velmi nestandardní. To co se ztratilo nebo neztratilo je také složitější. Jakožto ekonom vím, že v účetnictví lze "ukrýt" lecos. A ani sebelepší auditor nemůže vše zjistit. Po mém nástupu v charitě proběhl audit a nesrovnalosti, které se našly byly hlavně formální. To ovšem neznamená, že nebyly závažné. Z toho, co jsme po odchodu paní Ženíškové měli k dispozici, nemohu říci, že se nenašlo tolik a tolik věcí, ale mohu říct, že v účetnictví byly zásadní nedostatky.
Ohledně podpory klientů, jsem toho názoru, že klientům je potřeba věnovat především náš čas a nikoliv si je "kupovat" dárky.
Dobrý den, spolupráci s městem jsem již zmiňoval, prosím podívejte se výše. Nebudu ale zastírat, že spolupráce s městem je nyní složitá a zase musím říct, že je to problém nejenom nás, ale i sotatních příbramských neziskovek.
Spolupráce s charitou Beroun je logický výsledek dlouhodobého úsilí řešit problém s osobami bez přístřeší. Na počátku této spolupráce byla i naše charita. Vsoučasnoti naše charita řeší jiné otázky sociálních služeb a tato problematika zůstala charitě Beroun. S berounskou charitou jsme v kontaktu a dlouhodobě s ní spolupracujeme v řadě služeb a projektů.
V neposlední řadě Vám děkuji za podporu.
Dobrý den, ano v současnosti máme dvě kolegyně, které studují tuto školu. Obě dvě to jsou zkušené pracovnice, které této školy využily k doplnění svého vzdělání. Myslím si, že pro tento účel je způsob výuky na této škole vhodný. Obávám se ale, že u studentů, kteří odbornou praxi nemají, může nastat problém, že se nedokáží v daném oboru adekvátně prosadit. Tím, že zde funguje jenom dálkové studium, není logicky možné obsáhnout všechny poznatky dopodrobna. Je to ale jenom můj soukromý názor, já sám jsem vystudoval státní vysokou školu, a tak jsem logicky tímto faktem ovlivněný. Nakolik tato škola splňuje požadavky na kvalitní přípravu absolventů si hodnotit netroufnu.