Policie uctila oběti trestných činů tichem a majáky
VIDEO
22. února 2023 (13:26)
foto, video: pribram.cz / Jakub Pečenka
Policie dnes v poledne uctila oběti trestných činů, a to minutou ticha a rozsvícením majáků policejních vozů. Akce se konala u příležitosti Evropského dne obětí trestných činů.
Příbramští policisté dnes ve spolupráci s Probační a mediační službou uctili ve 12 hodin oběti trestných činů minutou ticha. Před policejní služebnou se navíc rozblikaly majáky služebních vozidel. Symbolizovat měly skutečnost, že když oběť vidí blížící se majáky, ví, že přichází pomoc.
Probační a mediační služba dlouhodobě spolupracuje s oběťmi trestných činů v jejich aktivním úsilí vyrovnat se s těžkou životní situací. „V roce 2022 jsme spolupracovali s 4 843 oběťmi (v roce 2021 to bylo 4 281 obětí). V 89 % případech šlo o pomoc dospělým osobám, v 6 % seniorům, zbytek tvořily nezletilé osoby. 48 % obětí s námi komunikovalo telefonicky, 26 % prostřednictvím osobních konzultací, 10 % písemnou formou, 14 % obětí kombinovalo telefonickou a písemnou formu, zbytek využíval jiné způsoby komunikace,“ řekla pribram.cz vedoucí střediska Probační a mediační služby v Příbrami Kateřina Bábíčková s tím, že od poloviny roku 2015 pomohli více než 1 100 obětem násilné a sexuální trestné činnosti.
Odborníci se shodují na tom, že pro oběti je nejdůležitější formou podpory vyslechnutí. Zvláště citlivé jsou pro ně okamžiky nejen těsně po činu, ale i po návratu z léčení a při návratu do práce či školy. Vhodnou pomocí lze předejít vzniku posttraumatické poruchy.
Policie má plošný systém krizových interventů, kteří v případě potřeby poskytují obětem akutní psychologickou pomoc. Jak zvládnout situaci navozenou trestným činem vysvětluje policie obětem také na svém webu.
Policie má plošný systém krizových interventů, kteří v případě potřeby poskytují obětem akutní psychologickou pomoc. Jak zvládnout situaci navozenou trestným činem vysvětluje policie obětem také na svém webu.
Práva obětí stanoví zákon z roku 2013, který přesně vymezuje i status zvlášť zranitelné oběti – dětí, seniorů či obětí domácího a sexuálního násilí nebo teroristického útoku. Této skupině obětí náleží zvláštní práva, například bezplatná pomoc advokáta, odborná pomoc, ale i výslech osobou stejného či opačného pohlaví.
Nejčastěji se na polici obracejí oběti neplacení výživného, krádeží, podvodů, výtržnictví a nedbalostního ublížení na zdraví. Služba poskytuje pomoc každému, kdo se cítí být obětí – není tedy nutné, aby bylo v dané věci podané trestní oznámení. Vedle psychosociální podpory podává také základní právní informace k náhradě škody, peněžité pomoci nebo k zastupování zmocněncem. Oběti rovněž doprovází k soudu, na policii či úřady.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Opilý muž v Zaječově vyhrožoval zapálením domu. Uvnitř jsem nastražil výbušniny, řekl policii po zadržení
•Příbramští policisté řeší poškození autobusové zastávky
•V desítkách případů gangy cizinců okradly řidiče v Česku i o miliony korun