Podzemní laboratoř ČVUT umožňuje testování robotů, cílem je propojení s praxí
12. června 2024 (06:22)
foto: ČVUT/PR
Štola Josef se nachází u Slapské přehrady na Příbramsku. Byla vyražena v letech 1981-91 v rámci geologického průzkumu zlatonosných ložisek. Fakulta stavební Českého vysokého učení technického v Praze zde v roce 2007 otevřela pracoviště Podzemní laboratoř Josef.
Podzemní laboratoř odborníků z ČVUT ve štole Josef na Příbramsku umožňuje testování robotů, jež lze využít při manipulaci s nebezpečnými materiály, kontrole konstrukcí či vyhledávání lidí. V úterý se v areálu u štoly sešli vědci se zástupci firem a institucí. Cílem jednání bylo větší propojení a spolupráce vědy, průmyslu a státních institucí. Novinářům to řekli vedoucí Centra experimentální geotechniky Fakulty stavební Českého vysokého učení technického (ČVUT) Jiří Šťástka a Michal Mára z Národního centra Stavebnictví 4.0. Centrum je provozovatelem Podzemní laboratoře Josef.
Podzemní laboratoř už dříve posloužila třeba pro testy účinků pádů dronů na člověka nebo využití digitálních technologií v podzemí. Nyní odborníci představili pilotní ukázky možností využití robotů a jejich testy ve specifických podmínkách, které v podzemí jsou. Ukázky mají podle vedoucího Šťástky sloužit hlavně k propojení praxe a akademiků. "Věříme, že nám tento seminář přinese další nápady na využití podzemní laboratoře Josef a robotiky a umělé inteligence a podobně," řekl Šťástka.
Robot je v prostředí štoly například schopný naskenovat skalní masiv a rozlišit jednotlivé části prostoru. Robotický systém zde dokáže na základě dat a prostorového vnímání uložit imitace výbušnin do určených drážek.
Kooperace robotů a spolupráce s lidmi je podle Máry jednou z hlavních stránek, která bude pomáhat ve stavebnictví. Konkrétně jde třeba o zpracování dřeva, výrobu prefabrikátů, ale i výrobu a montáž plošných i prostorových dílů, což urychlí a výrazně zlevní výrobu domů i konstrukcí. "Dalším důležitým tématem, a pro stavebnictví je to jedna z největších výzev, je kolaborace. Kolaborace strojů mezi sebou, ale i kolaborace strojů a lidí samotných," doplnil Mára. Zatímco při kooperaci má každý účastník svoji jedinečnou, jasně definovanou a nezastupitelnou roli, při kolaboraci jde v případě digitálních technologií o celkový týmový výsledek.
Centrum experimentální geotechniky Fakulty stavební ČVUT vzniklo v roce 1998. Věnuje se výzkumným projektů například z oborů stavitelství, ekologie (ukládání odpadů) či ukládání energií do podzemí. Jeden z největších aktuálních projektů je zaměřen na ukládání vyhořelého jaderného paliva a dalších takzvaných dlouhodobých zářičů. Jsou zde podmínky blízké skutečnému hlubinnému úložišti, dlouhodobě se tu zkoumají vhodné materiály.
Štola Josef vznikla v 80. letech minulého století, sloužila k průzkumu ložisek zlata. Vzniklo zde osm kilometrů štol. Jelikož by těžba zlata značně ovlivnila životní prostředí, nedošlo na ni. Jako podzemní laboratoř ČVUT zdejší areál slouží od roku 2007.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Pražská ulice v Příbrami se dočkala nových košů. Mluvili do nich i památkáři
•Útulek v Lazci je plný, do adopce může jít deset psů
•Jen zabírají místo, ale vyhodit je nechcete? Řešením je výměnný swap