Podbrdské muzeum se rozloučí se zalánskými madonami
29. prosince 2024 (13:00)
foto: Podbrdské muzeum
V lednu se uskuteční setkání odborníků věnované nepomucko-zalánské výrobě dřevořezeb a dernisáž výstavy Fenomén zalánská madona. Výstavní program nabízí ještě několik komentovaných prohlídek pro veřejnost.
V Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem se koncem ledna uzavře výstava věnovaná lidové tvorbě tzv. zalánských madon. Doposud největší výstava dřevořezeb Panny Marie Svatohorské představuje práce dnes již zapomenutých řezbářů ze zapadlého koutu Podbrdska. Více než tři stovky exponátů si mohou návštěvníci naposledy prohlédnout 26. ledna, kdy se od 15.00 koná slavnostní zakončení výstavy.
Produkce madon se rozšířila v 19. století, kdy zdobily štíty chalup a kapličky v Čechách i za hranicemi. Výstava se vrací ke slavným poutím na Svatou Horu, během nichž patřily sošky z Nepomuku a Zalán k nejprodávanějšímu zboží.
Součástí výstavního programu jsou také komentované prohlídky. Zajímavé informace o lidových dřevořezbách, jejich autorech, poutích a mnohém dalším se dozvíte od autora výstavy Rudolfa Šimka. Prohlídky se konají ještě 9. ledna v 15.00 a 17.00. Účast na prohlídce je nutné rezervovat telefonicky, e-mailem (311 249 262, pm@podbrdskemuzeum.cz) nebo osobně na pokladně muzea.
Ve spolupráci s Etnologickým ústavem Akademie věd ČR a Hornickým muzeem Příbram pořádá Podbrdské muzeum 21. ledna kolokvium Fenomén zalánská madona s účastí odborníků z AV ČR, českých univerzit i regionálních institucí. S příspěvky vystoupí za Hornické muzeum etnoložka Klára Posekaná a historička Lenka Blažková, za Podbrdské muzeum kurátor Rudolf Šimek, o obchodování na Svaté Hoře v 19. století pohovoří Věra Smolová ze Státního okresního archivu Příbram. Představení všech hostů a více informací k programu najdete na webu podbrdskemuzeum.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková