Počty nemocí od klíšťat jsou podle odborníků letos zatím průměrné
8. srpna 2023 (16:15)
foto: pixabay
Jako ochranu před nákazou odborníci doporučují používat repelent, při delším pobytu v přírodě je třeba ho aplikovat opakovaně.
Klíšťovou encefalitidu odhalili do konce července lékaři v Česku u 209 lidí a lymskou boreliózu u 1352 osob. Podle vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jana Kynčla počty odpovídají průměru posledních deseti let. Loni bylo případů boreliózy za celý rok téměř 3500 a encefalitidy skoro 700.
Nakažených je zhruba stejně nebo mírně víc než loni. "Při pohledu na data se letos do července pohybujeme ještě v rámci průměrných hodnot, byly roky i s nižšími počty případů," uvedl Kynčl.
Na aktivitu klíšťat má vliv i počasí, ideální jsou pro ně teploty mezi 15 a 30 stupni Celsia a vyšší vlhkost. "Maximálně lze spekulovat o určitém vlivu chladného jara, kdy logicky bylo i méně případů. Nyní jsme v zásadě v normálu," dodal.
Největší nárůst počtu nákaz odborníci každoročně zaznamenávají o letních prázdninách a na podzim. Správná diagnóza boreliózy někdy trvá i několik týdnů či měsíců. Borelióza způsobená bakteriemi se léčí antibiotiky, u virové klíšťové encefalitidy je možné jen mírnit příznaky.
Těmi jsou u obou nemocí nejdříve únava, bolest hlavy a teplota. V druhé fázi boreliózy mohou být postiženy klouby, centrální nervový systém a někdy také srdce. Encefalitida může pokračovat prudkými bolestmi, vysokými horečkami, dezorientací nebo ztuhnutím šíje. Může mít i dlouhodobé následky včetně rizika úmrtí, protože virus napadá mozek a mozkové blány. U klíšťové encefalitidy je prevencí následků očkování, na vakcíně na boreliózu vědci pracují.
Podle webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který informace o aktivitě klíšťat pravidelně publikuje, se tento hmyz vyskytuje nejčastěji od března do června s hlavním vrcholem v květnu a druhým na podzim. Klíšťata žijí nejvíce v listnatých a smíšených lesích, v místech, kde je tráva vyšší než 20 centimetrů.
"Díky zvýšeným teplotním průměrům v posledních desetiletích se výskyt klíštěte obecného posouvá do vyšších nadmořských výšek, a proto se s ním můžeme setkat i v horských oblastech až na samé horní hranici lesa," uvedli meteorologové.
Jako ochranu před nákazou odborníci doporučují používat repelent, při delším pobytu v přírodě je třeba ho aplikovat opakovaně. Lidé by se měli po návratu domů pečlivě prohlédnout a přisáté klíště co nejdříve odstranit, protože na přenesení nemoci má vliv délka přisátí.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Dnešek byl v Česku na třicítce míst nejchladnějším 7. srpnem
•Sklizeň ve středních Čechách zpomalily deště, pod střechou je 46 procent obilovin
•Lidé loni v lesích nasbírali téměř 39.000 tun lesních plodů, nejvíce hub