Piráti podali trestní oznámení na 11 internetových prodejců roušek, respirátorů a dalšího zdravotnického materiálu
19. dubna 2020 (12:29)
foto: pribram.cz, ČTK
Prodejci objednané respirátory a roušky často buď neodeslali, nebo po velmi dlouhé době. Piráti zmiňují případ, kdy se lékaři domohli vrácení svých peněz po více než 30 urgencích nebo po hrozbě trestním oznámením.
Pirátská strana podala trestní oznámení na 11 internetových prodejců roušek, respirátorů a dalšího zdravotnického materiálu. Jejich zákazníci podle strany například nedostali objednané zboží po více než měsíci, obchody také zveřejňovaly nepravdivé informace, fiktivní recenze či vyzývaly k platbě již zaplaceného zboží. Piráti v březnu po prvním trestním oznámení vyzvali veřejnost, aby jim hlásila podezřelé obchody, které se snaží zneužít situaci kolem epidemie nového typu koronaviru. V tiskové zprávě uvedli, že prověřovali téměř 350 podnětů.
Strana uvedla, že jí podněty zaslali vedle občanů doktoři, zdravotní sestry, sociální pracovníci či záchranáři, kteří kvůli nedostatku ochranných pomůcek museli také s nákupem riskovat. Kromě nedoručeného zboží podezřelí prodejci často komunikují skrze automat, prokázalo se i použití falešných dokumentů, uvedla v tiskové zprávě právnička a pirátská kandidátka do Senátu Adéla Šípová.
Prodejci objednané respirátory a roušky často buď neodeslali, nebo po velmi dlouhé době. Piráti zmiňují případ, kdy se lékaři domohli vrácení svých peněz po více než 30 urgencích nebo po hrozbě trestním oznámením. Z obchodů také chodily místo zboží upomínky s žádostí o úhradu již zaplaceného zboží. Další lidé po urgencích dostali jiný výrobek či menší množství.
Prodejci podle Pirátů začali své weby kvůli pátrání často upravovat. Strana uvedla, že původní podobu webů má ale zálohovanou. Šípová společně s první místopředsedkyní Pirátů Olgou Richterovou podaly Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli 11 webovým prodejcům, kteří podle nich mohli spáchat trestný čin podvodu. Některé z obchodů ovládají stejné osoby, upozornili Piráti.
Trestní oznámení míří na servery huglo.cz, rivalenti.cz, svetomat.cz, nenipostovne.cz, vsevakci.cz, kafar.cz, postovnezdarma.cz, postazdarma.cz, zizer.cz, Rouska-na-oblicej.com a Neonky Nely Slovákové. "V trestním oznámení jsme žádali kriminalisty o pečlivost, aby výsledkem případného trestního řízení byla i možnost uplatnění náhrady škody," uvedla Richterová.
První trestní oznámení ohledně obchodu svetomat.cz podali Piráti koncem března. Poškození se v tomto případě mají hlásit na policejním oddělení hospodářské kriminality v Semilech, uvedli Piráti.
První potvrzené případy nákazou covid-19 v Česku se objevily na začátku března, stát dal za nákup ochranných prostředků od začátku epidemie okolo 12 miliard korun.
První potvrzené případy nákazou covid-19 v Česku se objevily na začátku března, stát dal za nákup ochranných prostředků od začátku epidemie okolo 12 miliard korun.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka