3. 3. svátek má Kamil




Petr Brandl: Podobizna horního úředníka po třech stoletích dostává jméno Johann Franz Lauer

14. prosince 2025   (14:40)
Petr Brandl: Podobizna horního úředníka po třech stoletích dostává jméno Johann Franz Lauer
foto: Národní galerie v Praze pod číslem 0 49: majitel díla. / wikipedia

Po třech stoletích pravděpodobně známe jméno muže z Brandlova obrazu Podobizna horního úředníka. PhDr. Věra Smolová dokazuje, že jde nejspíš o Johanna Franze Lauera, významnou postavu českého hornictví.


Následující pasáž připravila PhDr. Věra Smolová, ředitelka Státního okresního archivu v Příbrami.

Nejstarší záznam a hypotézy kunsthistoriků
Nejstarší záznam z roku 1802 uvádí Brandlovo dílo pod názvem Poprsí muže v oděvu důlního revíru (Bergwerkkleidung). Další generace kunsthistoriků vytvořily hypotézy, že se jedná buď o portrét kutnohorského či jílovského horního úředníka, nebo šlechtice, případně muže se zálibou v bílé paruce či člena dvora. Obraz měl vzniknout kolem roku 1725.
Za předpokladu, že je nejstarší popis správný, žil tehdy jediný muž, který naplňuje zmíněné teorie: Johann Franz Lauer z Lauern, pracovitý, přísný a sebevědomý zachránce českého dolování stříbra a zlata.

Počátky v Jáchymově
Narodil se v červnu 1681 v Jáchymově jako syn hormistra a vrchního horního správce Conrada Lauera původem z bavorského Waischenfeldu. Otec ho vzdělával v hornictví a hutnictví a společně rozvíjeli jáchymovské doly a hutě.

Císařské jmenování
V červnu 1707 císař Josef I. jmenoval Johanna Franze Lauera vrchním inspektorem horních měst a dolování v Českém království. Kromě prokázání odborných kvalit císaři půjčil 20 000 zlatých.

Inspektorská činnost
Jako inspektor pilně navštěvoval a napravoval zanedbaná horní města včetně Kutné Hory, kde Petr Brandl pobýval kolem roku 1713, a Jílového, kde malíř působil od roku 1710. Lauer se v Jílovém znovu oženil a vlastnil zdejší dům i hospodářský dvůr Radlík s novým zámečkem.
Nejstarší záznam a hypotézy …
foto: wikipedia, majitel díla: Národní galerie v Praze
Administrátor horních děl
Pro jeho úspěchy ho císař Karel VI. roku 1716 jmenoval administrátorem úřadu nejvyššího hormistra a mincmistra. Lauer založil v Jáchymově tříletou školu pro horní a hutní odborníky a do císařské pokladny odváděl více, než musel.

Slavnosti a povýšení
V červnu 1721 zorganizoval v Karlových Varech slavnostní pochod 900 horníků pro císařovnu Alžbětu Kristinu. O měsíc později stanul v čele nové státní komise pro mincovnictví a hornictví. V roce 1724 byl povýšen do šlechtického stavu s přídomkem „z Lauern“.

Další úspěchy
V Jílovém začala podle jeho návrhu ražba dědičné štoly Karla VI. V roce 1732 uspořádal v Karlových Varech hornickou parádu pro císařský pár. Během 15 let administrování zaplatil do císařské pokladny 255 000 zlatých, a ještě mu hodně zbylo.

Pozdní léta
V roce 1735 se podílel na organizaci horní školy v Banské Štiavnici. Roku 1744 prodal své poslední nemovitosti v Jílovém. Po reorganizaci hornictví za Marie Terezie pracoval u královského účetního úřadu, než se roku 1749 stal v Banské Štiavnici hlavním „komorským grófem“.
V roce 1750 byl vyslán jako horní komisař do Banské Belé, a tak grófský úřad opustil. Poté z hornických písemností mizí a údaje o zbytku jeho života dosud zůstávají ukryty v archivech.
Administrátor horních děl
Pro jeho úspěchy ho …
foto: Johann Franz Lauer z Lauern na podobizně z let 1749-1750,Slovakiana, majitel díla: Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: PhDr. Věra Smolová
autor: Ludmila Zelenková








Další články

Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál Parkovací dům u vlakového a autobusového nádraží byl jedním z nejsledovanějších … POLITIKA Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou Ještě před pár lety se otázka bydlení brala jako něco, co se prostě vyřeší. Člověk … NÁZOR Nová neonatologická sekce v Příbrami nabídne intenzivní péči i větší soukromí rodičům Nová neonatologická sekce v Příbrami nabídne intenzivní péči i větší soukromí rodičům Oblastní nemocnice Příbram dokončuje přestavbu části porodnice, díky níž vznikne … Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce Dopravní nehoda dvou osobních vozů se stala v Milínské ulici v Příbrami před 14. … AKTUALIZOVÁNO Jaro začalo smolně. Příbram u lídra držela krok, rozhodl vlastní gól Jaro začalo smolně. Příbram u lídra držela krok, rozhodl vlastní gól FK Příbram vstoupila do jarní části Chance Národní ligy bojovným výkonem na hřišti … VIDEO Na středočeských silnicích v únoru zemřelo šest lidí, na Příbramsku tři Na středočeských silnicích v únoru zemřelo šest lidí, na Příbramsku tři Na silnicích středočeského kraje zemřelo v únoru při dopravních nehodách šest lidí. … DOPRAVA Ochrana přírody podle Středočeského kraje: na Fantově louce se dohodněte  s vlastníky Ochrana přírody podle Středočeského kraje: na Fantově louce se dohodněte s vlastníky Fantova louka patří k nejcennějším přírodním místům v Příbrami. Mokřadní louky, … NEPŘEHLÉDNĚTE Máme vítěze nejlepší pizzy v Příbrami! A vy můžete vyhrát pizzu od medailistů Máme vítěze nejlepší pizzy v Příbrami! A vy můžete vyhrát pizzu od medailistů Týden jste hlasovali, doporučovali a posílali tipy na to, kde v Příbrami a okolí … SOUTĚŽ Řidič se údajně vyhýbal protijedoucímu vozu, dostal smyk a auto se přetočilo přes střechu Řidič se údajně vyhýbal protijedoucímu vozu, dostal smyk a auto se přetočilo přes střechu Nedaleko Nové Vsi pod Pleší v oblasti Bažantnice se v neděli stala nehoda. Řidič … FOTO
Smrtící dávky nikotinu v oběhu. Hygienici varují před nebezpečnými e-cigaretami s extrémním obsahem Smrtící dávky nikotinu v oběhu. Hygienici varují před nebezpečnými e-cigaretami s extrémním obsahem Hygienická stanice hlavního města Prahy vyhlásila hned několik výrobků za nebezpečné. … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz