Pavlík: Ve Středočeském kraji nejsou stížnosti na nedostupnost hospicové péče
9. dubna 2023 (07:59)
foto: Středočeský kraj
Problematické je obecné nastavení financování hospicové péče, kdy zdravotní pojištění kryje asi jen 50 procent skutečných nákladů.
Ve Středočeském kraji nejsou podle náměstka středočeské hejtmanky pro zdravotnictví Pavla Pavlíka (ODS) stížnosti na nedostupnost hospicové péče. Hejtmanství podporuje zejména terénní služby, protože si lidé zpravidla přejí, pokud možno co nejdéle zůstat doma se svými blízkými. Kraj se proto snaží spolupracovat s poskytovateli, neboť ti mají z terénu velmi dobré povědomí o potřebách a poptávce. Problematické je obecné nastavení financování hospicové péče, kdy zdravotní pojištění kryje asi jen 50 procent skutečných nákladů. K hospicové péči je třeba zajistit jako doplněk i vhodné sociální služby, a právě případy, kdy se překrývá sociální a zdravotní péče nemají jednoznačně dořešené financování, řekl Pavlík.
Ve Středočeském kraji je jeden klasický lůžkový hospic, a to Hospic Dobrého pastýře v Čerčanech. Zároveň jde i o provozovatele mobilního hospicu (včetně péče o dětské pacienty) a rozsáhlé škály sociálních služeb, jako jsou odlehčovací služby, pečovatelské služby a půjčovna kompenzačních pomůcek. "Stejný typ lůžkové péče poskytuje i v rámci jednoho ze svých oddělení příbramská nemocnice a péči hospicového typu jsou schopni zajistit i při Oblastním spolku ČČK v Mladé Boleslavi – Dům péče," doplnil Pavlík. Mobilní hospice, které mají smlouvu alespoň s jednou zdravotní pojišťovnou pro odbornost domácí paliativní péče, jsou v kraji čtyři.
Další poskytovatelé mohou však mít kombinaci jiných odborností a jsou podle radního odkázáni na krajské či městské dotace a též na dary a přímé platby od rodin, které bývají spíše symbolické. "Středočeský kraj tak třeba na podporu hospicové, paliativní a ošetřovatelské péče vyhlašuje dotační titul, kam se tito poskytovatelé mohou přihlásit. Pro letošní rok byla uvolněno sedm milionů korun," doplnil Pavlík.
Podle ředitelky čerčanského hospice Moniky Horníkové je jeho provoz personálně zajištěný, i když občas se s problémy potýká. "Vedle často zhoršené ekonomické situace rodin zaměstnanců jsou to i zdravotní problémy zaměstnanců především přímé péče, které souvisí s jejich celkovou vyčerpaností. V případě potřeby náboru nových zaměstnanců máme problém najít především zdravotní sestry," popsala ředitelka. Hospic nyní hledá jednu staniční sestru do lůžkového hospice a jednu zdravotní na respitní, tedy odlehčovací sociální lůžka.
Lůžková kapacita hospice je 25 hospicových lůžek a k tomu deset odlehčovacích lůžek, na kterých jsou podle Horníkové pacienti vyžadující především ošetřovatelskou péči. Obsazenost je kontinuálně přes 90 procent, na čekacím seznamu je stále kolem pěti žádostí. "Vzhledem k poměrně krátkým hospitalizacím jsme schopni poptávku uspokojovat dle potřeb rodin a pacientů, i když je někdy potřeba čekat. Optimální čas strávený k zařízení hospicové péče je 15 až 21 dnů, proto nás mrzí, když je pacient hospitalizován moc pozdě, a tím pádem je pobyt často kratší, jako čtyři dny. Na straně druhé máme zpětnou vazbu od rodin, že i tyto kratší pobyty jsou pro všechny obrovskou úlevou s důstojným odchodem," uvedla Horníková.
Ředitelka poukázala také na to, že hospic je placený z více zdrojů. Kolem 45 procent činí příspěvek zdravotních pojišťoven, další části dotace, příspěvky měst a obcí, příplatky od rodin či pacientů, případně příspěvky na péči. Posledním pilířem jsou dary fyzických a právnických osob. "Pokud jde o udržitelnost financování ve smyslu zachování kvality poskytované péče, potenciální rizika financování jsme už zažili na vlastní kůži. Proto bude do budoucna nevyhnutelné, kdyby hospicová péče (především lůžková) měla status péče, která je souběhem zdravotní a sociální péče, a tím pádem by byla i tímto způsobem financována. K tomuto kroku je však nutná legislativní změna, která by v systému správně ukotvila hospicovou," uvedla Horníková.
Podle ní statistiky ukazují, že specializovanou hospicovou péči nevyhnutelně nepotřebuje každý pacient, ale kolem 15 procent umírajících se dostává do stavu, který už vyžaduje specializovanou péči a intenzivnější ošetřovatelskou péči.
Hospic Dobrého Pastýře v Čerčanech chce podle Pavlíka rozšířit své služby lůžkového hospice pro dospívající a mladé dospělé se závažným život ohrožujícím nebo život limitujícím onemocněním s nejistou prognózou. Nabízet bude i takzvanou odlehčovací službu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Ve středních Čechách přibylo případů svrabu
•Příbramská nemocnice se chystá na další rekonstrukci, přesunula tři ambulance
•Ani o Velikonocích nemusíte zůstat bez léků. Jak budou otevřené lékárny?