Památník Vojna uctí Den památky obětí komunistického režimu písněmi Karla Kryla
25. června 2024 (10:40)
foto: Hornické muzeum Příbram
Jednoho z vězněných bývalého komunistického lágru Františka Zahrádku připomíná křížová cesta z Vojny k šachtě v Lešeticích.
Padesát let komunistického režimu v Československu přineslo zmařené a zničené lidské životy. Památku obětí komunismu si každoročně připomínáme v den, kdy byli v roce 1950 ve vykonstruovaném politickém procesu za údajnou velezradu a špionáž popraveni Milada Horáková, Jan Buchal, Oldřich Pecl a Záviš Kalandra.
U příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu se v Památníku Vojna koná komponovaný tematický program. Ve čtvrtek 27. června začne od 16.00 pietní mší, po níž se od 17.00 areálem rozezní písně Karla Kryla v podání skupiny PCHS.
V komunistickém lágru Vojna byl vězněn také František Zahrádka. Zlomové okamžiky jeho života přibližuje na čtrnácti zastaveních křížová cesta v okolí Vojny, která zde díky snaze skupiny dobrovolníků stojí od roku 2022. „Ježíšovo odsouzení jsme dotvořili pasáží z Františkova rozsudku, který ho poslal na dvacet let do vězení. Šimona z Kyrény, který chvíli pomohl Ježíši Kristu nést kříž, v pátém zastavení reprezentuje vězeňský lékař, díky němuž byl František Zahrádka přesunut na lehčí práci na povrch. Veroniku zase důlní na táboře Nikolaj, který Františkovi na šachtu tajně propašoval balíček z domova. Ježíšův druhý pád symbolizují četné kázeňské tresty, které nepoddajný vězeň Zahrádka vyfasoval a musel s minimálním přídělem jídla takzvaně do díry,“ komentuje zastavení jeden z iniciátorů Martin Jindra.
Instalace je fotoreprodukcí křížové cesty od Bohumily Skrbkové, kterou ukovali studenti Střední školy Oselce pod vedením Jiřího Wallnera. Vede koridorem od bývalého Nápravně pracovního tábora Vojna, jímž vězni procházeli na šachtu č. 4. „Poslednímu čtrnáctému zastavení jsme chtěli přidat něco z naděje ve vzkříšení. A tak jsme připomněli Zahrádkův ‚druhý‘ život po roce 1989, kdy se mimo jiné zasloužil o vybudování Památníku obětem komunismu Vojna u Příbrami,“ dodává Martin Jindra.
foto: Martin Jindra / se souhlasem
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Že komunismus byl zlo, pocítíte ve stínu příbramských hald
•Ztracené kouzlo nebo nutnost? Pevné jeviště v lesním divadle poblíž Příbrami budí vášně
•Jak se žilo za napoleonských válek? Skanzen ve Vysokém Chlumci pořádá historickou akci Vojáci na vsi