Památník v Letech věnovaný holokaustu Romů a Sintů se otevře 12. května
12. dubna 2024 (17:15)
foto: Muzeum romské kultury/PR
Dlouholeté snahy o důstojné uctění památky obětí holokaustu v místě bývalého koncentračního tábora vrcholí.
Památník holokaustu Romů a Sintů v Letech se veřejnosti otevře 12. května. Ve stejný den se už tradičně u nouzového pohřebiště v bezprostřední blízkosti památníku koná pietní akt, dnes informovalo Muzeum romské kultury, jehož pobočkou památník bude. Brněnské muzeum původně plánovalo otevření na únor, odložilo ho z procesních důvodů kolaudačního řízení.
Dlouholeté snahy o důstojné uctění památky obětí holokaustu v místě bývalého koncentračního tábora vrcholí. "Muzeum romské kultury nechalo srovnat se zemí velkokapacitní vepřín, který byl postaven na místě utrpení, a vystavělo nový památník. Je místem piety i poznání. Jeho ideou je přímo na místě utrpení připomínat památku vězněných, informovat a vzdělávat o dění před a při 2. světové válce i o dopadu nacistické genocidy na romské komunity v českých zemích," uvedla mluvčí muzea Karolina Spielmannová.
Součástí je nové pietní místo i návštěvnické centrum se stálou expozicí. "Pomocí autentických vzpomínek pamětníků přiblíží návštěvníkům historický kontext i bolest jednotlivců a podává i materiální svědectví o českých Romech a Sintech vězněných v táboře," doplnila mluvčí. Vybudování památníku včetně expozice vyšlo přibližně na 110 milionů korun. Finančně jej podpořilo ministerstvo kultury, německé velvyslanectví i grant z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.
V místě byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. V 70. letech minulého století tam vznikl vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam měla ve 13 halách 13.000 prasat. Táborem v Letech podle historiků od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1308 Romů, mužů, žen i dětí, 327 z nich v něm zemřelo a přes 500 skončilo v koncentračním táboře v Osvětimi. Areál zabírá přes 100.000 metrů čtverečních. Poblíž nouzového hřbitova, který je asi 300 metrů od místa tábora, vznikl v roce 1995 památník a místo se v roce 1998 stalo kulturní památkou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Dobříš vybudovala dvě fotovoltaické elektrárny, mají ušetřit náklady na energie
•Fotogalerie: Na Orlické přehradě pokračuje výstavba bezpečnostního přelivu
•Ve Středočeském kraji přibude do roku 2050 čtvrt milionu obyvatel