Památník Karla Čapka ve Staré Huti zpřístupní novou výstavu Úspěch se neodpouští
9. září 2022 (06:19)
Památník Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku zpřístupní novou výstavu Úspěch se neodpouští, která přibližuje útoky na slavného spisovatele i jeho noblesní reakce. Expozice s podtitulem Nepřátelé Karla Čapka připomíná, že spisovatel měl vedle obdivovatelů i řadu odpůrců a musel čelit anonymním dopisům, telefonátům a pomlouvačným článkům. Výstava začne 25. září a potrvá do konce března příštího roku. Od konce října bude na návštěvníky čekat i nově vydaná kniha, česko-anglický výbor básní Josefa Čapka z koncentračního tábora, informovala novináře za památník Magdalena Bičíková.
Výstava konfrontuje citáty spisovatelových nepřátel s tím, jak noblesně na ně Čapek reagoval. Nechybějí ani komentáře lidí, kteří byli tehdy spisovateli blízcí. S časovým odstupem se k tématu vyjadřují také literární historici a odborníci na období první a druhé republiky.
"Právě kombinace citátů - jak akce, tak reakce - umožňuje návštěvníkům udělat si vlastní názor na oprávněnost útoků i úroveň těch, kteří je vedli. Výstava umožňuje ocenit i Čapkův nadhled, jeho tolerantnost a snahu hledat ve svých odpůrcích to lepší. Včetně omluv, proč se tak chovají," uvedl ředitel památníku Zdeněk Vacek.
Situace se vyhrotila zvláště po mnichovské dohodě v září roku 1938, kdy spisovateli zbývaly poslední tři měsíce života. Na Čapka útočil třeba vojenský odborník a nejprve Čapkův kolega novinář Emanuel Moravec, později symbol kolaborace s nacisty, nebo spisovatel Jaroslav Durych, jehož umělecké dílo Čapek ctil. Veřejně se do něj trefoval také novinář Karel Horký, který ovšem později svůj názor změnil.
K silným momentům patří dobová nahrávka z televizního archivu, kterou si návštěvníci budou moci přes QR kód přehrát ve svých mobilech. Umělcova manželka Olga Scheinpflugová na ní roku 1962 ve vinohradské vile vzpomíná na těžké pomnichovské období a přečte i slavný Čapkův text Anonym. V něm se jeho autor zamýšlí nad tím, jací lidé vlastně anonymy píší.
Podle Vacka se útoky po Mnichovu stupňovaly a citlivého Čapka silně stresovaly. Neuvrhly ho ale do beznaděje. Jako přesvědčený humanista stále věřil, povzbuzoval a burcoval veřejnost. "Přesvědčoval malověrné, že náš národ má budoucnost. I proto se jeho články až do poslední chvíle nesly ve stejném duchu jako ty ve šťastnějších dobách," dodal Vacek.
Nynější památník ve Staré Huti původně sloužil jako správní budova místních válcoven a strojíren. Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová dům dostali od jeho majitele a spisovatelova příbuzného Václava Palivce k doživotnímu užívání coby svatební dar.
Nynější památník ve Staré Huti původně sloužil jako správní budova místních válcoven a strojíren. Čapek a jeho žena Olga Scheinpflugová dům dostali od jeho majitele a spisovatelova příbuzného Václava Palivce k doživotnímu užívání coby svatební dar.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Dobříšští zažijí své město jinak
•Z Jinec a Příbrami se vydáte na Masarykovu Hluboš
•V Příbrami proběhla konference zaměřující se na geoparky v zemích Východního partnerství včetně Ukrajiny