Paliva ve Středočeském kraji od minulého týdne zdražila, a to o víc než korunu
16. června 2022 (12:01)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Na Příbramsku natankují řidiči litr benzinu v průměru za 48,07 Kč, naftu pak za 47,37 Kč.
Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic Středočeského kraje prodává v průměru za 47,86 Kč, před týdnem byl o 1,08 koruny levnější. O 1,08 koruny na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 47,23 Kč. Podle údajů společnosti CCS, která ceny sleduje, je benzin o 15,12 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 16,66 Kč na litru méně.
Od 1. června až do konce září se po vládním rozhodnutí snížila spotřební daň z benzinu a nafty o 1,50 koruny na litr. Podle některých odborníků ale daňovou slevu maže zdražení paliv na evropské burze, která funguje jako základ pro kalkulaci velkoobchodních cen. Zároveň zdražuje ropa.
Nejlevnější benzin v kraji prodávají na Kutnohorsku, kde litr v průměru stojí 47,43 Kč. Nejméně platí za naftu motoristé na Mělnicku, litr tam prodávají průměrně za 46,52 Kč. Paliva jsou v kraji nejdražší na Benešovsku, benzin mají u tamních čerpacích stanic v průměru za 48,37 Kč a naftu za 47,78 Kč. Na Příbramsku natankují řidiči litr benzinu v průměru za 48,07 Kč, naftu pak za 47,37 Kč.
Nejlevnější paliva natankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr benzinu v průměru za 47,41 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 46,63 Kč. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 48,08 Kč. Nafta se tam tankuje za 47,53 Kč za litr.
Předseda Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček v úterý řekl, že čerpací stanice v ČR promítly do svých cen snížení spotřební daně o 1,50 koruny bez DPH, reálně tedy o 1,80 koruny na jednom litru pohonných hmot. Snížení spotřební daně se ale podle něj potkalo s prudkým růstem ceny produktů, a není tak na první pohled viditelné. Odmítá názory některých komentátorů nebo analytiků, že čerpací stanice si část snížené daně přivlastnily.
Ceny pohonných hmot letos prudce vzrostly na přelomu února a března poté, co Rusko zahájilo 24. února vojenský útok na Ukrajinu. Ještě 23. února stál litr benzinu zhruba 37,40 koruny a litr nafty zhruba 36,40 koruny. Jen během dvou týdnů po začátku ruské invaze cena benzinu vystoupala až na průměrných 47,26 koruny na litr 10. března a cena nafty na průměrných 49,57 Kč/l 13. března.
V dalším období ceny sice klesly, od konce dubna ale zejména u benzinu průměrná cena už většinou jen stoupala. V reakci na vysoké ceny paliv vláda zavedla kontroly marží u prodejců paliv, rozhodla o dočasném snížení spotřební daň z nafty a benzinu a plánuje třeba ukončení povinného přimíchávání tzv. biosložky do paliv od července.
V dalším období ceny sice klesly, od konce dubna ale zejména u benzinu průměrná cena už většinou jen stoupala. V reakci na vysoké ceny paliv vláda zavedla kontroly marží u prodejců paliv, rozhodla o dočasném snížení spotřební daň z nafty a benzinu a plánuje třeba ukončení povinného přimíchávání tzv. biosložky do paliv od července.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Vládní opatření nefunguje, cena benzinu je opět na novém rekordu
•Senioři nad 70 let už nemají autobusovou dopravu ve Středočeském kraji zdarma
•Turistická linka je opět k dispozici turistům a cyklistům