Padrť, Záběhlá, Kolvín, Hrachoviště, Velcí. Domy desítek nevinných lidí byly v roce 1952 nenávratně srovnány se zemí
2. ledna 2021 (16:19)
foto: pribram.cz/e-tempus.cz
Domy po vystěhovaných obyvatelích byly zbořeny, či posloužily jako cvičné terče pro výcvik armády. Návštěvníci CHKO Brdy se díky novému projektu mimo jiné dozví, kolik a jaké nemovitosti obce tvořily, kde stály a jak vypadaly
Padrť, Záběhlá, Kolvín, Hrachoviště, Velcí. Tyto obce dnes v Brdech připomínají mnohdy už jen osaměle stojící ovocné stromy či aleje, které kdysi vedly k lidským stavením. Domy desítek nevinných lidí byly v roce 1952 nenávratně srovnány se zemí. Zůstaly tu po nich pouhé podezdívky. Tam, kde do té doby stávaly školy, kostely, ale i továrny, jsou dnes už jen zídky ohraničující jednotlivé pozemky.
foto: pribram.cz/e-tempus.cz
Většina návštěvníků Brd však i tyto poslední náznaky původních vesnic míjí bez většího povšimnutí, nebo nemá možnost se o nich dozvědět více. To by se však již brzy mohlo změnit. V Březnici se již od roku 2018 usilovně pátrá po informacích a historických materiálech, aby mohla být zpracována ucelená historie těchto zaniklých brdských obcí. Návštěvníci CHKO Brdy se mimo jiné dozví, kolik a jaké nemovitosti obec tvořily, kde stály a jak vypadaly.
Na projektu Civitas – zaniklé brdské obce pracuje výzkumný tým Tempus, který vznikl z iniciativy současných a bývalých průvodců Národního památkového ústavu - správy státního zámku v Březnici. S ukončením projektu se počítá v roce 2022, s možností prodloužení do konce roku 2024. Návštěvníci Brd dostanou mobilní aplikaci a interaktivní mapu. Budou instalovány informační štítky a vybudovány pomníky. V plánu je i putovní krátkodobá výstava přibližující život v Brdech do poloviny 20. století. Expozice přiblíží i současnou podobu Brd a jejich přírodní bohatství.
K vysídlení obcí Padrť, Kolvín, Hrachoviště, Velcí a Přední a Zadní Záběhlá došlo k 1. únoru roku 1952, tedy dva roky po tom, co byl na území dělostřelecké střelnice vyhlášen vojenský újezd Brdy. Domy po vystěhovaných obyvatelích byly zbořeny či posloužily jako cvičné terče pro všestranný výcvik armády. K posledním významným zásahům došlo v roce 2012, kdy byly zbořeny některé již nepoužívané vojenské budovy, ale také několik stodol a seníků, které byly posledními významnými památkami dávné brdské historie. Jiné objekty byly rozebrány a přestěhovány do skanzenů či obcí mimo vojenský prostor. Seník, který stál mezi loveckou boudou Václavka a Spálenou, je nyní například k vidění ve skanzenu lidových staveb ve Vysokém Chlumci.
foto: pribram.cz/e-tempus.cz
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/e-tempus.cz
autor: Miloslava Ritschlová, Tomáš Pečenka