Organizace Arnika dává Dobříš za příklad města s dobrou odpadovou praxí
12. srpna 2022 (17:13)
foto: měto Dobříš
Pro nakládání s odpady ve městě považuje neziskové sdružení za přelomový rok 2019, kdy byl zaveden tzv. Motivační a evidenční systém pro odpadové hospodářství. V současnosti vyprodukuje průměrný občan Dobříše 161 kilogramů směsného odpadu ročně.
Za výrazný milník pro město Dobříš označila nezisková organizace Arnika, která se zasazuje o lepší životní prostředí a mapuje i nakládání s odpady, rok 2019. V té době město zavedlo Motivační a evidenční systém pro odpadové hospodářství (MESOH). Cílem tzv. door-to-door systému je více odpadu třídit a méně vyhazovat, což se odráží také na výši poplatku za jeho svoz. Arnika nyní ocenila Dobříš jako místo, jemuž se daří realizovat přínosnou odpadovou politiku.
„V květnu letošního roku město navštívil zástupce společnosti Arnika, který se rozhodl zviditelnit výsledky našeho odpadového hospodářství a zařadil Dobříš do kategorie měst s dobrou odpadovou praxí,“ uvádí město Dobříš na svých webových stránkách. MESOH eviduje sběr do pytlů nebo barevných popelnic pomocí čárových a QR kódů. Systém funguje na základě dobrovolnosti, do letošního března se k němu připojilo 48 % dobříšských domácností. Výraznější finanční výhodu představuje zejména pro obyvatele rodinných domů, na levnější, byť spíše symbolickou sazbu ovšem dosáhnou také jednotlivci z bytových domů.
„Arnika se vedle osvěty v odpadovém hospodářství nebo ochraně ovzduší věnuje i pořádání soutěže s příznačným názvem ‚Odpadový Oskar‘ pro obce s nízkou produkcí směsného odpadu do maximálně 150 kilogramů na osobu za rok,“ doplňují dále městské stránky s tím, že na tuto metu a zařazení do soutěže si Dobříš ještě musí počkat. Průměrný občan města ročně vyprodukuje zhruba 161 kilogramů směsného odpadu, přičemž celorepublikové číslo se v roce 2020 pohybovalo na úrovni 194 kilogramů.
„U některých odpadů je třídění poměrně jednoznačné, ale co například s takovou žiletkou, prázdným deodorantem nebo platem od vajíček,“ naviguje dále město na informační stránky www.samosebou.cz, které s obdobnými otázkami pomohou. V rámci MESOH se v dobříšských domácnostech třídí papír a plasty. Kromě těchto surovin se do veřejných kontejnerů na tříděný odpad vyhazuje sklo, nápojové kartony spolu s kovy, jedlé tuky a oleje a textil. K dispozici jsou rovněž kontejnery na bioodpad, díky dotačnímu programu město vloni poskytlo rodinným domům zdarma zahradní kompostéry a další se chystá předat v letošním roce.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Město se připravuje na energetickou krizi, k teplárně chce připojit školy a další objekty
•Sokolové se slétli do Stěžova, nové tábořiště stavěli od února
•Česko čeká spíše slunečný týden, o víkendu se vrátí třicítky