Opatrnost před covidem polevuje, je více návštěv, imunita ale stoupá
20. dubna 2021 (21:06)
Návštěvy mezi rodinou a přáteli v prvních dvou týdnech v dubnu výrazně narostly a opatrnost části lidí před nákazou koronavirem povolovala. Naproti tomu ale stoupá imunita populace a postupně roste také zájem o očkování. Na začátku dubna vyjadřovalo ochotu k očkování 63 procent respondentů výzkumu Život během pandemie společnosti PAQ Research, což je nárůst o 12 procentních bodů oproti začátku roku a mírný nárůst oproti září 2020, tehdy to bylo 56 procent. Aktuální výsledky průzkumu poskytl dnes ČTK jeden z autorů, sociolog Daniel Prokop.
"Po oslabení sociálních aktivit v první půlce března došlo ke konci měsíce k rozšíření návštěv mezi přáteli a rodinou, které pokračovalo i na začátku dubna," uvedli autoři průzkumu. V týdnu od 8. března se alespoň jednou s rodinou či přáteli sešlo jen 39 procent respondentů, což bylo nejméně od loňského jara, počátkem dubna to byla už polovina.
Od konce března se zvýšily také počty delších osobních kontaktů bez roušky. Po celý březen měli lidé v průměru 4,5 kontaktů nad 15 minut bez roušky týdně. V týdnu od 5. dubna to bylo již 5,5 těchto delších kontaktů. Celkový počet osobních kontaktů včetně kratších kontaktů a těch s rouškou se stále pohybuje mezi 11 a 12 a je tak nižší než na podzim.
Obezřetnost před nákazou od poloviny prosince do poloviny března mírně, ale setrvale rostla. Zatímco začátkem prosince vykonávalo všechny nebo téměř všechny ochranné aktivity sledované ve výzkumu Život během pandemie 24 procent dospělých, kolem poloviny března po zpřísnění vládních restrikcí to bylo 30 procent. "Od druhé poloviny března ale míra opatrnosti již postupně upadá. Podíl lidí vykonávajících všechny nebo téměř všechny ochranné aktivity je sice letos na jaře podobný jako na vrcholu podzimní vlny, ve srovnání s ním ale narostl počet lidí, kteří se hlásí jen k menšině preventivních opatření," uvádí průzkum.
Čtvrtina respondentů měla k 11. dubnu proti onemocnění covid-19 prokazatelnou a alespoň částečnou imunitu, tedy absolvovala minimálně jedno očkování či prodělala nemoc v posledních šesti měsících. Plnou imunitu, tedy dvě dávky očkování či nemoc ve třech měsících, mělo 13 procent. "Reálná míra imunity populace může být ale ještě vyšší, protože naše analýza nemůže zachytit nediagnostikované nakažené, osoby v institucionální péči a seniory bez přístupu k internetu, a kvůli pokračování očkování od 11. dubna," podotkli autoři průzkumu. Zásadní je podle nich zjištění, že imunita populace prudce stoupá. "Zatímco začátkem ledna mohlo mít v důsledku prodělané nákazy získanou imunitu kolem sedmi procent dospělých, počátkem dubna je spodní odhad díky rostoucí míře proočkovanosti a ´promořenosti´ už 25 procent," uvedli.
Prokazatelná imunita, na kterou mohou být v budoucnu navázány některé výhody, je výrazně vyšší u vzdělanějších a středně či vysokopříjmových respondentů, protože v rámci věkových skupin častěji chodí na očkování a jsou častěji testováni.
Prokazatelná imunita, na kterou mohou být v budoucnu navázány některé výhody, je výrazně vyšší u vzdělanějších a středně či vysokopříjmových respondentů, protože v rámci věkových skupin častěji chodí na očkování a jsou častěji testováni.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka