Opakovaných nákaz covidem přibývá, reinfekcí bylo v prosinci 4000
18. ledna 2022 (15:01)
foto: pribram.cz/Jakub Pečenka
Většina lidí se nakazila více než devět měsíců po první nákaze koronavirem, medián intervalu mezi první a druhou nákazou byl 303 dní.
Opakovaných nákaz koronavirem v posledních týdnech přibývá. Potvrzených reinfekcí, tedy nákaz s příznaky, které od sebe dělí nejméně 60 dní, bylo podle tiskové zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v prosinci loňského roku téměř 4000. Od začátku epidemie v březnu 2020 jich SZÚ potvrdil celkem 12.207. Nárůst ukazují také data Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který eviduje všechny opakované pozitivní testy u stejné osoby. Od začátku epidemie jich bylo více než 40.000. Za loňský prosinec téměř 8600 a v lednu dosud asi 14.500. Z nich 2028 do statistik přibylo v pondělí.
SZÚ každý případ reinfekce prověřuje a eviduje je podle mezinárodních kritérií. Podmínkou jsou právě příznaky a odstup nejméně 60 dní. Takových zaznamenal 12.207. "Kromě tohoto počtu bylo identifikováno ještě více než devět tisíc případů možných, suspektních reinfekcí, u kterých ale minimálně jedna z epizod onemocnění proběhla bezpříznakově," uvedla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Dalších 12.736 případů se dál prověřuje.
Většina lidí se nakazila více než devět měsíců po první nákaze koronavirem, medián intervalu mezi první a druhou nákazou byl 303 dní. Medián věku opakovaně nakažených byl 37 let.
"Pouze za měsíc prosinec 2021 bylo evidováno celkem 3985 potvrzených opakovaných symptomatických onemocnění covidem-19. U těchto osob byl interval mezi první a druhou epizodou onemocnění v rozmezí 63 až 663 dní a medián 352 dní," uvedl vedoucí oddělení epidemiolog SZÚ Jan Kynčl.
Frekvenci reinfekcí hodnotí do konce roku jako relativně nízkou, ale nikoliv nevýznamnou. Celkem se reinfekce podle mezinárodních definic prokázala u 1,2 procenta dříve nakažených osob. Ještě častější jsou opakované nákazy evidované ÚZIS. Celkově bylo od března 2020 asi 2,6 milionu potvrzených případů nákazy, 40.000, tedy asi 1,5 procenta, bylo opakovaných u stejné osoby.
Denně hlášená data o opakovaných nákazách se zpětně upravují. Vyřazují se například lidé, kteří mají znovu pozitivní test v krátké době za sebou, a jde tak o pokračující onemocnění. Například podle dat z minulého pátku bylo ve středu 12. ledna evidováno 1386 opakovaných pozitivních testů, podle dnešních dat 1362.
Odborníci upozorňují, že počet opakovaných nákaz bude s dalším šířením varianty omikron v ČR dál růst. Prodělání nemoci totiž u této varianty chrání před nákazou méně než u delty a jí předcházejících variant koronaviru. Podobně méně funguje také očkování v dřívějším dvoudávkovém schématu. Lidé se dvěma dávkami očkování tak v lednu zatím tvoří 46 procent nově nakažených, ochranu zvyšuje přeočkování. Očkování ale chrání zejména před vážným průběhem. Mezi hospitalizovanými tvoří neočkovaní v lednu přes 62 procent.
Vědec Jan Kulveit, který se věnuje modelování epidemií a je členem poradní skupiny ministerstva zdravotnictví, dnes na twitteru upozornil na vědeckou práci, která naznačuje, že by očkování mělo dobře chránit i před takzvaným long-covidem, tedy dlouhodobými následky po nákaze.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka