Odzvoní příbramské záchytce? Čím dál více opilců neplatí a kraj snížil dotaci
2. února 2021 (09:40)
foto: pribram.cz
Noc na protialkoholní stanici nehradí zdravotní pojišťovna a účet vyrovná jen asi čtvrtina lidí. Službu záchytky přitom často využívají bezdomovci, u kterých je šance na úspěšné vymáhání dluhu minimální.
Zastupitelstvo Středočeského kraje minulé pondělí schvalovalo dotaci pro Protialkoholní a protitoxikomanickou záchytnou službu – zkráceně záchytku. Tu od roku 2016 provozuje Příbram v rámci Centra sociálních a zdravotních služeb. Nejen z ekonomických důvodu město uvažuje o uzavření.
„Bohužel byla schválena dotace, která je výrazně nižší, než tomu bylo v předchozích obdobích. Kraj nově poskytne na provoz 2,5 milionu Kč, přičemž celkové roční náklady na provozování záchytné služby v roce 2020 činily 3.337.425,94 Kč, v roce 2019 to bylo 3.241.919,86 Kč,“ uvedl starosta Příbrami Jan Konvalinka.
Záchytku město provozuje zejména proto, aby pomohlo Oblastní nemocnici od často agresivních opilců, kteří zatěžují personál a obtěžují ostatní pacienty na urgentním příjmu. Existenci a provoz záchytky kvituje i policie.
Provozování záchytky je pro příspěvkovou organizaci Centrum sociálních a zdravotních služeb velmi náročné nejen po ekonomické, ale i po personální stránce (je provozována jako standardní zdravotní pracoviště se všemi s tím souvisejícími náležitostmi).
Provoz je komplikovaný i tím, že vzniká značný objem pohledávek za neuhrazené pobyty, které následně město vymáhá a v případě nedobytnosti účetně odepisuje. „Nezanedbatelný je i sociální aspekt provozování záchytky, kdy se setkáváme s tím, že zachycené osoby z jiných regionů Středočeského kraje, které lze označit za jedince bez přístřeší, v našem městě zůstávají a dále využívají náš systém sociálních služeb. Lze bohužel vysledovat fenomén zvyšujícího se počtu osob bez přístřeší, které se do Příbrami dostaly právě přes pobyt na záchytce“.
Podle Konvalinky tak zcela jistě dojde k omezení rozsahu a kapacity služeb příbramské záchytky. „Dost možná opět otevřeme téma přerušení provozu či úplné zrušení,“ dodal.
Protialkoholní záchytná stanice v Příbrami je jednou ze tří fungujících záchytek ve Středočeském kraji a ročně je sem převezeno kolem 150 osob. Kapacita je osm lůžek – pět pro muže a tři pro ženy. Osoby přivezené k vystřízlivění vždy přijímá a následně propouští službu konající lékař, který má k dispozici zdravotnický personál (zdravotní sestru nebo záchranáře) a dva sanitáře. Ve většině případů člověk stačí do ranních hodin vystřízlivět a je propuštěn domů. Pouze v komplikovanějších případech, například když se člověk v opilosti snažil o sebepoškozování, rozhodne lékař o návazné léčbě na psychiatrii.
Záchytka zajišťuje svým klientům bezpečné vystřízlivění pod dohledem lékaře. Často slouží i jako odběrové místo vzorků krve a moči pro další toxikologické vyšetření. Její služby však pojišťovny nehradí, takže opilci musí sáhnout do vlastních kapes. Cenu stanovuje provozovatel. Jedna noc přijde na dva a půl tisíce, pokud klient nezaplatí do sedmi dnů, je pobyt o tisíc korun dražší.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka