Odborný posudek nedoporučil výstavbu v jižní části Fantovy louky v Příbrami
30. ledna 2024 (06:28)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Hydrogeologický a hydrologický průzkum nechalo vypracovat město Příbram. „Jakýkoli zásah do stávajícího režimu mokřadu s největší pravděpodobností vyvolá narušení rovnováhy biotopu, a to povede k zániku mokřadní rostlinné i živočišné populace,“ stojí ve zprávě.
Na Fantově louce nebude možné stavět na všech pozemcích, na nichž to dosud umožňuje územní plán. Závěry hydrogeologického a hydrologického průzkumu pardubické společnosti Watrad nedoporučují výstavbu v jižní části lokality. Celou zprávu zveřejnilo město Příbram, které je majitelem části pozemků, na svém webu. Původní plán rozvoje území předpokládal vznik bydlení pro dvě tisícovky lidí s občanskou vybaveností.
Cílem průzkumu bylo kompletní posouzení hydrogeologických a hydrologických poměrů v dané lokalitě, posouzení vlivu předpokládané zástavby na mokřadní charakter prostředí a změnu vodního režimu území Fantovy louky ve vazbě na rozvoj města a stanovení podmínek pro možnou výstavbu na základě zjištěných výsledků. Provedené práce zahrnovaly čtyři vrty do hloubky osmi metrů, půlroční monitoring povrchových a podzemních vod a provedení hydrodynamických zkoušek.
Pozemky v severní části poblíž ulice Žižkova (označované jako severní polygon viz přiložený obr.) nevykazují podle zprávy mokřadní prvky. „Jsou výše položené než jižněji vyvinutý mokřad a jsou budovány mírně odlišnými sedimenty s vyšší propustností,“ uvádí dokument. Za určitých podmínek, např. pokud základové prvky stavby nebudou více než v metrové hloubce pod úrovní terénu, by výstavba v této menší části celého území neměla narušit zásobování mokřadu vodou.
foto: město Příbram, ze zprávy Hydrogeologický a hydrologický průzkum a posudek – Fantova louka, Příbram
V jižním polygonu mezi požární nádrží na východě a bytovou zástavbou na západní straně Fantovy louky se nacházejí přírodní biotopy s některými zvláště chráněnými druhy rostlin, např. kosatcem sibiřským. „Jakýkoli zásah do stávajícího režimu mokřadu s největší pravděpodobností vyvolá narušení rovnováhy biotopu, a to povede k zániku mokřadní rostlinné i živočišné populace bez ohledu na stupeň jejich ochrany,“ zmiňuje zpráva. Důležitou podmínkou životaschopnosti stávajícího mokřadního biotopu je zároveň dotace povrchové vody přítoky z okolních ploch, které nejsou na území mokřadu. „Jižní část Fantovy louky je pro zachování současného biotopu velice významná a pro začlenění do územního plánu s plánovanou zástavbou nevhodná,“ shrnuje posudek.
foto: město Příbram, ze zprávy Hydrogeologický a hydrologický průzkum a posudek – Fantova louka, Příbram
Fantova louka má rozlohu 220 000 metrů čtverečních, 56 000 metrů čtverečních je v majetku města a zbývající pozemky patří soukromým osobám a společnostem nebo obci Dubno. Územní plán zde umožňuje smíšenou výstavbu, proti níž se v minulosti vyjádřili ochránci přírody. Vznikla také petice proti plánované výstavbě a v minulém roce se na Fantově louce uskutečnily komentované exkurze se zaměřením na botaniku, ornitologii a motýly.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•V noci na úterý budou v některých částech ČR mrznoucí mlhy a námraza
•Pozůstatky zaniklého kláštera vás přenesou do přelomu 14.-15. století
•Nadprůměrné teploty v tomto týdnu budou pokračovat, postupně dorazí srážky