Odborník na dezinformace: Část covid-skupin se přeorientovala na podporu Ruska
9. března 2022 (17:22)
foto: pixabay
Podle teorie, které se věnuje psychologii vyrovnávání se s katastrofami, je šíření dezinformací jedním z první fáze deziluze, která následuje po heroické a idylické fázi vyrovnávání se s katastrofou.
Některé skupiny na sociálních sítích, které byly dříve proti očkování proti covidu-19, podle odborníka na dezinformace Bohumila Kartouse v současné době přešly na šíření propagandy Ruské federace. Vysokoškolský pedagog a mluvčí Českých elfů, hnutí monitorujícího českou dezinformační scénu, to dnes uvedl na tiskové konferenci ke Světovému dni ledvin, která se zabývala i tematikou dezinformací ve zdravotnictví.
"V současné situaci dezinformační scéna zažívá určitý šok z války na Ukrajině. Jak se ukázalo i v minulosti, tak v okamžiku, kdy se Rusko pouští na určitou hranu, kdy se snaží prosazovat svoje zájmy, tak se dezinformační scéna mobilizuje v jeho prospěch, a to se děje i teď," popsal Kartous.
Téma lidského zdraví, jak podle něj pandemie koronaviru ukázala, poutá v oblasti dezinformací největší pozornost. Část lidí je šíří záměrně, další se podle Kartouse podílejí na jejich distribuci z naivity. Například věří tomu, co jim sděluje jejich okolí.
S nějakou dezinformací o covidu-19 se podle jeho odhadů setkal každý dospělý Čech. "Což ještě neznamená, že tomu podlehl nebo uvěřil, ale nepochybně se dostal s takovým obsahem do kontaktu," uvedl.
"Zajímavé je, že zejména na sociálních sítích ty skupiny, které vznikly v době covidové pandemie a které se věnovaly primárně tématu covidu a očkování (...), tak v současnosti se některé z nich vcelku rychle proměnily v šiřitele propagandy Kremlu," dodal.
Podle teorie, které se věnuje psychologii vyrovnávání se s katastrofami, je šíření dezinformací jedním z první fáze deziluze, která následuje po heroické a idylické fázi vyrovnávání se s katastrofou. V případě covidu to bylo v první fázi šití roušek a striktní dodržování opatření, postupně ale následoval odpor k očkování nebo zpochybňování opatření. U ukrajinské uprchlické krize se po nebývalé solidaritě a vlně finanční i materiální pomoci v prvních dnech začínají objevovat dezinformace a příspěvky na sociálních sítích, které ukazují kvalitní oblečení nebo telefony prchajících nebo spojují s uprchlickou krizí vysoké ceny pohonných hmot. Například Charita Česká republika dnes také na twitteru uvedla, že zaznamenala pokus o podvodnou sbírku na Ukrajinu zaštiťující se jejím jménem.
Na dezinformace, které spojují téma covidu a uprchlické krize, dnes upozornil na twitteru rovněž ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). "Rozsévat strach a rozdmýchávat nenávist vůči uprchlíkům z Ukrajiny obviněním, že sem zavlečou novou variantu koronaviru, je nové dno dezinformační scény," napsal. Epidemickou situaci i výskyt variant koronaviru podle něj ministerstvo průběžně sleduje.
Kartous připomněl, že vůbec poprvé byly kvůli válce na Ukrajině zablokované dezinformační weby, které podporovaly ruskou invazi na Ukrajinu. "V okamžiku, kdy víte, že někdo šíří nepřátelskou propagandu, která vás ohrožuje, tak na tom není nic divného," uvedl. Podle něj jde ale o mimořádné nesystémové opatření a je třeba hledat možnosti regulace.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka