2. 4. svátek má Erika




Ochránci: Vlky nikdo nechová a ani nevypustil do brdských lesů

29. října 2024   (14:00)
Ochránci: Vlky nikdo nechová a ani nevypustil do brdských lesů
foto: pribram.cz / Karel Hutr / Vlk obecný

Na území České republiky se daří vlkům a Brdy nejsou výjimkou. Někdo se domnívá, že jsou šelmy vypouštěny. Je nutná jejich regulace?


V souvislosti s rozšiřováním vlků se často řeší možnosti jejich redukce. Podnět k tomu dal i návrh Evropské unie na snížení ochrany vlka. Jenže ke skutečnému odlovu problematických zvířat je dlouhá cesta. Česko má dokonce výjimku a zda se povolí odlov problematických jedinců, je na národní legislativě.

Rozhodnutí padne v prosinci
Zástupci členských států Evropské unie po téměř ročních jednáních odhlasovali záměr na změnu míry ochrany vlka obecného v rámci Bernské úmluvy. Jaký proces bude následovat a co to v praxi pro ochranu druhu v ČR znamená? Návrh zmírnit ochranu vlka a přeřadit ho z kategorie přísně chráněný do kategorie chráněný, je odůvodněn zvyšujícími se počty vlků a zlepšováním stavu jeho populace v EU a s tím spojeným nárůstem konfliktů s hospodářskými zájmy člověka. Komise se proto domnívá, že je třeba upravit právní ochranu vlka tak, aby bylo možné dosáhnout vyšší flexibility pro případná opatření. Návrh musí být ještě formálně schválen zasedáním stálého výboru Bernské úmluvy v prosinci ve Štrasburku. Podle ochránců přírody by případná změna v úmluvě neměla zatím na ochranu vlka v Česku vliv. Země si totiž před lety domluvila výjimku.
Lov vlka škody nesníží
Co se týče návrhu Evropské unie, nepovažuje to Miroslav Kutal z Mendelovy univerzity v Brně, jenž je odborným garantem Hnutí DUHA, za dobrý politický signál. „Ale k případnému snížení ochrany vlka je ještě dost dlouhá cesta. Aktuálně se řeší "jen" přeřazení vlka v rámci Bernské konvence,“ uvedl Kutal. Mimochodem, vlk a medvěd u nás nemají podle Bernské konvence přísnou ochranu, ČR si před léty před ratifikací vyjednala výjimku.

„Aktuálně EU i ČR poskytuje farmářům poměrně štědrou podporu na instalaci preventivních opatření i úhradu vicenákladů, které souvisí například s jinou organizací pastvy. Pokud ale v EU vlk přestane být přísně chráněný, je možné, že o část dotací chovatelé přijdou. Ani tam, kde vlky stříleli (např. na Slovensku), však farmáři neměli nižší škody oproti okresům, kde se vlk nestřílel. Ale zda se vlk bude nebo nebude lovit, nejvíc záleží na národní legislativě. Jde o to, že státy, které vlka chtějí lovit, to budou mít snazší. To se třeba týká Německa, Francie nebo Švédska. Například Polsko má vlka v nižším stupni ochrany už teď a teoreticky by ho lovit mohlo, ale národní legislativa je přísnější a neumožňuje to,“ vysvětluje odborník na šelmy.
Na Šumavě povolený odstřel
Že naše legislativa umožňuje regulaci problémových jedinců, svědčí situace na Šumavě. Od října letošního roku Národní park Šumava povolil na svém území řízený odstřel vlka. Mohou to však provést jen pověření lidé. „Postup při prověřování problematických vlků určuje pohotovostní plán, který vydalo ministerstvo životního prostředí,“ uvedl k tomu mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Monitoring prozradil, že na Šumavě žije osm vlčích smeček. Není vyloučeno, že v Boleticích je devátá. Odhadem žije na Šumavě 30 vlků včetně mláďat. Sílící populace vlků nejen na Šumavě má do budoucna vliv i na vlčí populace v ostatních částech země a to včetně Brd. Mladí jedinci hledají nová území a tak se mohou dostat nové šelmy dál z pohraničí až do středu Česka.

Vlci v CHKO Brdy
Fotopasti rozmístěné na území CHKO Brdy prozradily pohyb vlků prakticky po celém chráněném území. Jsou lokality, kde se vlci objevují pravidelněji a jsou i častěji zaznamenáni. V těchto oblastech jsou viděny jejich stopy, trus a někdy i zbytky potravy v podobě jelení zvěře. Zda ji ale ulovili vlci nebo se jen přiživili na uhynulém zvířeti, se můžeme jen dohadovat.

Původ brdských vlků zatím neznámý
Vlci se v CHKO Brdy prokazatelně objevují od roku 2022. Od letošního roku náleží Brdy oficiálně do oblasti s jeho opakovaným výskytem. Vlk se v Brdech poprvé prokazatelně objevil v roce 2022 -2023, což prozrazují záznamy fotopastí. Zatím se ale neví původ brdských vlků, protože se nepodařilo odebrat genetické vzorky z čerstvého vlčího trusu nebo čerstvé vlkem ulovené zvěře.

Před asi 30 lety se uvádělo, že v Česku žije kolem dvacítky těchto predátorů a to především na Šumavě, v Beskydech a Jeseníkách. V současné době je to odhadem kolem 150 vlků v celé zemi. Nárůst populace se přičítá především přemnožené zvěři, někde jsou to jeleni, srnci, jinde divočáci. Především v pohraničních horách se chovatelé ovcí musejí vypořádat s jejich občasnými útoky na jejich stáda. Nejlepší ochranou proti hladovým vlkům je bezesporu ovčácký pes. V září bylo nejvíce škod způsobených vlky hlášeno z Liberecka (13 případů), z Královehradeckého kraje (11 případů) a například z jižních Čech z oblasti Šumavy je to šest hlášení. V našem kraji a regionu není žádné hlášení o škodách způsobených vlky od začátku roku.

Vlky někdo vypouští?
V souvislosti s rozšiřováním vlčích území se často setkáváme s názorem, že vlky vychovávají a vypouští do přírody ochranáři nebo aktivisté. Tyto názory se nevyhnuly ani přítomnosti vlků v Brdech. Tento názor se šíří především mezi příznivci mysliveckého cechu.

„Vlky nikdo neodchovává a nevypouští, ani neexistuje a nikdy neexistoval žádný dotační program na chov vlka. Vlka nevypouštěla ani žádná z neziskových organizací, která se problematikou vlka dlouhodobě zabývá (Český svaz ochránců přírody, Hnutí Duha). Podobná činnost by byla v rozporu se zákonem,“ brání se nařčení Agentura ochrany a přírody a vysvětluje, proč se vlci vyskytují stále na nových územích. „Vlci se přirozeně do České republiky šíří především z německé Lužice, národního parku Bavorský les, Polska a ze Slovenska. Rozšiřování do nových oblastí je přirozeným jevem. Dochází k němu, když jsou v místech původního výskytu již zaplněná teritoria existujícími smečkami.“

Přesto se stalo, že do přírody se dostaly tyto šelmy z chovu. To bylo v září 2017, kdy v národním parku Bavorský les uteklo z výběhu pět vlků. Pravděpodobně je tehdy někdo vypustil. Dva z vlků byli později zastřeleni, jednoho srazil vlak, jeden byl odchycen do předem připravené pasti a jeden vlk byl pozorován ještě v říjnu 2017 na území Šumavy.

V Evropě, bez evropské části Ruska, podle odhadů žije asi 13 tisíc vlků. Jejich počty stoupají a rozšiřují se i území, kde vlk žije. Kdysi žili na většině území Evropy, člověk je ale na mnoha místech zcela nebo úplně vyhubil. I v Česku jsou současní vlci „migranti“ z jiných částí kontinentu.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Karel Hutr
autor: Karel Hutr








Další články

Rožmitálská umělecká škola otevře nový obor Audiovize Rožmitálská umělecká škola otevře nový obor Audiovize V současné době jsou ve společnosti zásadní digitální technologie a multimédia. … Středočeský dotační fond pro dobrovolné hasiče rozdělí přes osmdesát milionů Středočeský dotační fond pro dobrovolné hasiče rozdělí přes osmdesát milionů V pondělí krajští zastupitelé schválili ze Středočeského dotační fondu pro dobrovolné … Policisté učí děti, jak bezpečně přecházet silnici Policisté učí děti, jak bezpečně přecházet silnici Tento týden probíhá po celé republice dopravně-preventivní akce známá jako Zebra se za … Zákulisí kabiny: Kustod, neviditelný pilíř hokejového týmu Zákulisí kabiny: Kustod, neviditelný pilíř hokejového týmu Kustod je pro hokejový tým nepostradatelný, přesto se na ledě neobjevuje. Jeho práce … ROZHOVOR Medová šunka z řeznictví v Dobříši zabodovala v soutěži Potravinářský výrobek Středočeského kraje 2024 Medová šunka z řeznictví v Dobříši zabodovala v soutěži Potravinářský výrobek Středočeského kraje 2024 Soutěž je zaměřena na podporu propagace malých a středních výrobců v regionu. Vítězné … Městský Úřad v Příbrami obnovil provoz agendy občanských průkazů a pasů! Městský Úřad v Příbrami obnovil provoz agendy občanských průkazů a pasů! Po včerejších technických potížích je nyní vše opět plně funkční. Občané mohou službu … Na zajištění lékařských pohotovostí dá letos Středočeský kraj 45 milionů korun Na zajištění lékařských pohotovostí dá letos Středočeský kraj 45 milionů korun Je to stejná částka jako minulý rok. Kromě toho ještě hejtmanství vyhradilo deset … Hrdý Budžes: Kultovní představení slaví tisící reprízu v Příbrami Hrdý Budžes: Kultovní představení slaví tisící reprízu v Příbrami Příbramské divadlo uvede tisící reprízu divácky oblíbené hry Hrdý Budžes, která … Středočeský kraj dá organizaci Team 4 Ukraine tři miliony korun na vybavení Středočeský kraj dá organizaci Team 4 Ukraine tři miliony korun na vybavení Částka poslouží na pořízení evakuačních autobusů pro Ukrajinu a také zdravotnických …
Každý krok se počítá: Připojte se k dubnové výzvě Každý krok se počítá: Připojte se k dubnové výzvě Duben znamená nejen příchod jara, ale také oblíbenou výzvu 10 000 kroků. Každý rok se …
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2025 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies