Ochránci přírody: Líčení otrávených návnad je trýznivá praktika, která může být nebezpečná i pro lidi
22. února 2021 (20:12)
foto: pribram.cz, ČTK
Policisté vyšetřují nález 16 mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů a tří kání lesních u Sedlice. Nelegální usmrcování volně žijících živočichů odsoudila ve zprávě AOPK i myslivecká jednota.
Policisté vyšetřují nález 16 mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů a tří kání lesních u Sedlice na Příbramsku. Podle ornitologů zvířata zřejmě někdo otrávil. Kriminalisté zkoumají zajištěné stopy a žádají veřejnost o pomoc. Pokud někdo v pátek zaznamenal v okolí Sedlice pohyb lidí nebo vozidla, měl by se obrátit na příbramské policisty na telefon 724 128 090 nebo na bezplatnou linku 158. Pachateli hrozí až pět let vězení, informovala dnes mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.
"V dané věci zahájili kriminalisté úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání čtyř trestných činů, konkrétně z týrání zvířat, pytláctví, neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami a z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Za uvedené činy stanovuje trestní zákoník až pětiletý trest odnětí svobody," uvedla mluvčí.
Policisté v pátek přijali oznámení o nálezu uhynulého orla mořského na území Chráněné krajinné oblasti Brdy. Zvíře vykazovalo známky otravy, mělo křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty. Zda šlo o otravu nervovým jedem karbofuranem, který pytláci k likvidaci dravců používají nejčastěji, určí pitva.
Psovodka České společnosti ornitologické (ČSO) se speciálně cvičeným retrívrem v sobotu prohledala plochu o velikosti 1400krát 700 metrů a nachodila téměř 20 kilometrů. Nálezů mrtvých zvířat bylo nakonec tak velké množství, že se hledání protáhlo do noci. Vedle šesti dravců šlo o osm krkavců velkých, jednu straku obecnou a jednu lišku obecnou. "Jedná se o největší nález, který jsme zaznamenali na jedné lokalitě," uvedla psovodka Klára Hlubocká, která se vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí věnuje v ČSO od roku 2017.
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR dnes v tiskové zprávě uvedla, že policii od počátku poskytuje veškerou součinnost, stejně jako Českomoravská myslivecká jednota. "Otrávené návnady každoročně zabíjí desítky zvířat - zejména dravců, ale i lišek, kun, vyder a dalších. Jsou samozřejmě nebezpečné nejen pro divoká zvířata, na která traviči míří, ale i psy nebo člověka," upozornil ředitel AOPK František Pelc.
Nelegální usmrcování volně žijících živočichů odsoudila ve zprávě AOPK i myslivecká jednota. "Líčení otrávených návnad je obzvláště zavrženíhodnou a trýznivou praktikou. Při vyšetřování těchto případů bez výjimky poskytneme veškerou potřebnou součinnost orgánům činným v trestním řízení," uvedl předseda jednoty Jiří Janota.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka