Obyvatele Příbrami trápí psí výkaly, technické služby jich ročně uklidí téměř tři tuny
24. února 2024 (09:09)
foto: pixabay
Nevzhledná a odpudivá. Taková jsou nyní některá veřejná prostranství v Příbrami. Obyvatele města trápí neuklizené psí výkaly. Technické služby jich každoročně uklidí téměř tři tuny a boj s nezodpovědnými pejskaři tak stojí město nemalé finanční náklady.
Na světě zřejmě neexistuje chodník či park, který by nepoznal typickou psí vizitku v podobě hnědé hromádky. Nesebrané psí exkrementy jsou ve městech obecně velkým problémem. Nejkritičtějším je bezesporu období, kdy taje napadaný sníh. Obleva vždy nekompromisně odhalí nelichotivý pohled, a to nejen na zatravněné plochy. S psími výkaly však města bojují po celý rok.
V Příbrami je rozmístěných zhruba 60 košů na psí exkrementy a do každého z nich Technické služby města Příbrami (TS) třikrát týdně doplňují čtyřicet sáčků. Ovšem najdou se tací, kteří je během chvíle odcizí. Sáčky TS doplňují kolem osmé hodiny ranní a v devět jsou pryč.
Komu ale chybí disciplína, toho ani koše nepřesvědčí a na řadu musí přijít kontrola a sankce. Jenže chytit majitele psa přímo „při činu“ je mnohdy nemožné. Podle městské vyhlášky však mohou městští strážníci nezodpovědné pejskaře pokutovat až do výše deseti tisíc korun.
V Příbrami je každoročně evidováno kolem 2900 psů. Ne však každý je zodpovědný a svého psa na úřadě přihlásí. Obyvatelé bytových domů zaplatí za prvního psa 900 Kč a za každého dalšího 1 350 Kč. V rodinných domech stojících v následujících částech Příbrami – Brod, Bytíz, Jerusalem, Jesenice, Kozičín, Lazec, Orlov, Zavržice, Žečice a na samotách je sazba poplatku za prvního psa 200 Kč a za dalšího 500 Kč. Obyvatelé rodinných domů v ostatních místních částech platí 500 a 900 Kč. Senioři starší 65 let mají prvního pejska zdarma, za druhého a každého dalšího platí 300 Kč. Úlevu na 1 rok mají také lidé, kteří si psa adoptují z útulku.
TS vyrážejí do ulic s vysavačem psích exkrementů pravidelně od března do listopadu čtyřikrát do týdne. Jeden pracovník vybavený motorovým vysavačem denně vyčistí stanovená prostranství od osmi až deseti kil psích výkalů. Mezi nejhorší lokality pak v Příbrami patří Drkolnov, Ryneček a Fialka.
Jak tento problém řeší ve světě?
V řadě francouzských a belgických měst je možné vidět tzv. psí záchodky. Jsou značeny vtipnými a srozumitelnými značkami. Jejich povrch tvoří směs písku a cementu, což umožňuje psům "hrabat" a na druhé straně zabraňuje vnikání písku do zařízení vysávajícího výkaly.
V řadě francouzských a belgických měst je možné vidět tzv. psí záchodky. Jsou značeny vtipnými a srozumitelnými značkami. Jejich povrch tvoří směs písku a cementu, což umožňuje psům "hrabat" a na druhé straně zabraňuje vnikání písku do zařízení vysávajícího výkaly.
V některých městech Nizozemska a Belgie se vyskytují celé ohraničené plochy přímo určené k psí toaletě, Čína kvůli množícím se výkalům v ulicích uvažuje o „politice jednoho psa“. Některá evropská města dokonce uvažují o tom, že by psí výkaly identifikovala pomocí DNA. Majiteli, který po svém psovi neuklízí, by pak hrozila pokuta. V Maďarsku zavedli sběr exkrementů, které vykupují na sběrných místech. Prý o tuhle činnost projevili zájem především bezdomovci.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Na Příbramsku byla nalezena uhynulá zvířata, zřejmě je někdo otrávil
•Video: Kolem 40 zemědělských strojů vyrazilo na protestní jízdu ze Sedlčan ke Skalce
•Závěr týdne bude deštivý, teploty zůstanou nadprůměrné