Obchodníci před dvěma lety označili vozíky cedulemi s čísly. Vláda tehdy zapomněla na rodiče s kočárky
19. ledna 2023 (19:33)
Dnes, po více než dvou letech, mnozí z nás s úsměvem či zamračením vzpomínají na restrikce, které zavedla vláda v souvislosti s šířící se epidemií koronaviru. Například v prosinci 2020 obchodní řetězce musely zajišťovat rozestupy tím, že vstup do prodejen byl možný pouze s nákupními košíky jako pomyslnými prostorovými airbagy. Bez vozíku se lidé nedostali například do Alberta, Kauflandu, Penny nebo Billy.
Prodejci odpočítávali vozíky tak, aby jejich počet odpovídal kapacitě prodejny podle nařízení a zaměstnancům bezpečnostních agentur se snáze hlídalo dodržování restrikce. Již v té době vnikaly konflikty. Například tím, že rodič s kočárkem nemohl současně „tlačit“ i nákupní vozík a zaměstnanci bezpečnostních agentur byli nekompromisní a do obchodů je odmítali vpouštět. Obdobná situace panovala u invalidů na vozících.
foto: Twitter/Marian Jurečka
Větší rozruch ale nastal v březnu téhož roku. Prodejci nesměli nabízet sortimenty jako papírnictví, dětské oblečení, obuv a galanterii. Zmíněný sortiment nesměly prodávat ani hypermarkety a supermarkety. Oddělení s tímto zbožím musela být oddělena páskou. Toto nařízení vyvolalo vlnu nevole především u rodičů dětí, které potřebovaly nové oblečení. Na konci dubna vláda prodejny oblečení a obuvi otevřela, nesmělo se však zboží zkoušet. Stejné opatření vláda zavedla i v říjnu.
Svatby a pohřby se směly v té době konat jen s omezeným počtem účastníků, podle vládních opatření proti šíření koronaviru na nich mohlo být nejvíce 30 lidí. Nejpozději následující den po obřadu byly oslavy a smuteční hostiny povoleny v restauracích. Mohly se konat ale jen do půlnoci.
Sociální odloučení zažily také děti. Celkem 282 dnů byly uzavřeny školy, probíhala pouze distanční výuka. Covidová výluka zasáhla nejvíce žáky prvních ročníků. Každý šestý repetent v ČR byl právě prvňák. Velká část dětí prostě nezvládla částečnou distanční výuku nebo jim rodiče u obrazovky nedokázali tak pomoct jako učitelka ve třídě.
Začátkem března 2021 vláda zakázala cestování mezi okresy. Výjimku měli lidé cestující do práce, na úřad nebo k lékaři. Zakázané bylo také vycházení mezi 21:00 a 05:00. Tato restrikce byla zrušena až v polovině dubna.
Cestování po Evropě se v době pandemie koronaviru prakticky zastavilo. Země zavedly kontroly na hranicích a obyvatelům důrazně doporučovaly, aby zůstali doma. Česká vláda však šla ještě o krok dál a svým občanům vycestování ze země zcela zakázala.
Mezi sektory, které epidemie a protiepidemická opatření zasáhly nejvíce, patřil gastro byznys. Od startu epidemie musely restaurace zavřít skoro na 260 dnů. Dalších více než 100 dnů pak měly omezenou otevírací dobu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•V příbramské nemocnici dohnali kvůli covidovým restrikcím plánované operace, za rok jich provedli téměř 5 tisíc
•V loňském roce vyměřili středočeští hygienici restauracím pokuty ve výši přesahující 1,5 milionu korun
•Na příbramské záchytce loni nocovalo oproti minulým rokům méně lidí, našel se ale rekordman