O letošní med bude boj, včelaři tak slabý rok nepamatují
14. října 2020 (06:19)
Jak vlastně med vzniká, je opravdu tak zdravý, jaká bude letošní cena a jak poznáme, že je kvalitní? V rozhovoru s Jaroslavem Dražanem vám na vše kolem medu odpovíme.
Nejen Jaroslav Dražan letos vytočil tristní množství medu. Včelaři vytáčejí i několik set kilogramů medu ročně, avšak letos to byly jen desítky kilogramů. Letošní sezóna byla snad ta nejslabší, kterou včelaři pamatují. Zdrojů, ze kterých včely berou pyl bylo málo, a tak máme i málo medu. Nadměrné sucho a zároveň i chladné počasí způsobilo, že bylo na polích a zahradách málo květů, které by včely mohly opylovat. Včelám vadí chladno a déšť. Vylétávají, když je alespoň 10 °C.
Podobná situace byla i s medem lesním. Již minulý rok pan Ladislav Punčochář, včelař z Lázu u Příbrami s praxí 70 let, předpovídal velmi slabou sezónu. Ta byla způsobená tím, že poslední nejdůležitější generace mšic vlivem nadměrného sucha minulý rok neměla možnost přežít, protože stromy neměly dostatek mízy. Více se dozvíte v předešlém článku.
Věděli jste, že až 80 % evropských rostlin je na opylování hmyzem závislých? Odhaduje se, že za jeden den dokáže jedno včelstvo opylit až dva miliony květů. Pokud by tyto rostliny, keře a stromy včely a čmeláci neopylovali, nevzniklo by semeno ani nová rostlina a zmizelo by mnoho druhů plodin.
foto: pribram.cz
S nedostatkem letošního pylu souvisela i zásoba, kterou si včely dělají na zimu, aby přežily. Pokud si včely samy nezajistí dostatek potravy, musí jim ji zajistit včelař. Většinou jim dělají roztoky z vody a cukru. Naštěstí pan Dražan včas své včely včas zakrmil, takže zimu v klidu přečkají.
V současné době včelaři svá včelstva léčí. Je to každoroční záležitost, která je pro zdraví včel nezbytná. Včely se potýkají s nemocí zvanou varoáza. Dále je ohrožují další nemoci, jako třeba včelí mor, který se objevil na Benešovsku. Pokud se mor objeví, musí se včelstvo včetně všech náčiní zlikvidovat.
Cena letošního medu bude vyšší, pokud ještě nějaký kvalitní od včelařů seženeme. Kupovat med v supermarketu není nejlepší variantou zdravého slazení. Obsahuje mnohdy spousty přidaných látek, je ředěný a nemá díky úpravě tolik živin, jako med přímo od včelaře.
Obsah vody v medu člověk pozná podle toho, když nádobu obrátí vzhůru nohama a čeká, za jak dlouho bublina přijde nahoru. Když vyběhne hned, obsah vody je příliš vysoký, a to je špatně. Kvalitní med musí mít nízký poměr vody, vysoký obsah fruktózy, a ne vyšší glukózu.
foto: pribram.cz
Je med opravdu zdravý? Podle pana Dražana určitě ano. Med obsahuje spousty minerálních látek a vitamínů. Mnoho lidí ale raději sáhne po bílém cukru, je totiž nejlevnější. Existují i jiná sladidla, například velkou oblibu v posledních letech zaznamenala stévie. Ta je oproti medu nekalorická, avšak podíl prospěšných látek má mnohem více med. A čím si sladíte život vy?
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová