Nový rybník se začne napouštět hned po odbahnění
Nepřehlédněte
13. února 2022 (14:58)
foto: Sportovní zařízení města Příbrami
Po podzimním výlovu a vypuštění Nového rybníka probíhají od prosince práce na odstranění makrofytní vegetace spolu s bahnem ze dna rybníka. Hotovo by mělo být koncem února.
Vypouštění rybníka se na doporučení odborníků koná jedenkrát za dva roky, kdy následuje výlov stávající obsádky ryb, a provádějí se nezbytné opravy. Pro zimní období 2021/ 2022 bylo v návaznosti na letní sezonu 2021 také naplánované nutné odstranění přemnožených podvodních rostlin a spolu s nimi odtěžení aktivní vrstvy bahna ze dna rybníka, tak aby se v co největší míře zamezilo množení nežádoucí biomasy a vodních plžů. „V boji proti vodním plžům velmi pomáhá, když se nechá rybník takzvaně vymrznout. I to je jeden z důvodů, proč se rybníky vypouštějí. Bohužel, letošní zima zatím pořádné mrazy nepředvedla, a tak spoléháme o to více na druhý naplánovaný krok, kterým je odstranění aktivní vrstvy bahna a podvodních rostlin, které se v loňské sezoně přemnožily v koupací části rybníka,“ říká Slaba,“ ředitel Sportovního zařízení města Příbram.
Probíhající práce mají však i jeden negativní dopad, a to na komfort návštěvníků. „Kvůli pohybu aut odvážejících vytěžené bahno, jsou nyní některá místa v areálu rozježděná a neupravená. Za tento dočasný nekomfortní stav se návštěvníkům omlouváme a zároveň děkujeme za pochopení,“ říká Slaba a doplňuje, že práce by měly být hotové do konce února.
Rybník se běžně napouští přibližně dva a půl měsíce. Záleží však na počasí a množství srážek. „To samé platí pro celkový „provoz“ rybníka. Zásadní je vždy aktuální počasí a klimatické podmínky. Vše, co pro údržbu rybníka děláme, může vždy pouze podpořit celkové fungování systému a přispívat tak například i k lepší kvalitě vody. Není to však záruka. Stále je tu mnoho faktorů, které zcela ovlivnit nelze,“ dodává Slaba.
Veškeré tyto zásahy a přijatá opatření jsou dlouhodobě konzultovány s odbornou firmou ENKI, o.p.s., která celoročně kontroluje kvalitu vody na přítoku, monitoruje výskyt žádoucích i nežádoucích vodních živočichů, navrhuje obsádku ryb na základě zjištěných skutečností a také se podílela na osazení vodních rostlin v litorálním pásmu tak, aby vše společně přispívalo k co nejlepší kvalitě vody. Současně s tím probíhá spolupráce s KHS Příbram, která provádí pravidelný monitoring kvality vody v koupací sezoně.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Sportovní zařízení města Příbrami
autor: Tomáš Pečenka