Nová mláďata a záchrana ohrožených druhů. Zoo mají co ukázat ve dne i v noci
24. července 2020 (08:37)
foto: pribram.cz
Po krátkém období, kdy zvířata zůstávala v anonymitě, se návštěvní sezona v zoologických zahradách rozjela opět naplno. Zmapovali jsme, na co nového se v rozumné dojezdové vzdálenosti od Příbrami můžete podívat.
Možná tu změnu návštěvník ani nepozná, ale zoologická zahrada v Plzni má nový druh zeber. Zebry Chapmannovy zde vystřídal nejohroženější poddruh zebry stepní, tzv. zebry bezhřívé. Přídomek tento druh zeber získal vzhledem k redukované hřívě, kterou téměř ztrácí ve dvou až třech letech stáří, přičemž u samců může dojít až k úplné ztrátě hřívy.
„V současné době se vyskytuje okolo 300 posledních jedinců zebry bezhřívé na savanách a v křovinatých oblastech severní a severovýchodní Ugandy. V lidské péči tento poddruh chová jen 11 zoologických zahrad na světě v počtu 34 jedinců,“ uvedla Zoologická a botanická zahrada Plzeň. První dvě klisny přicestovaly do zoo 20. července a následovat je má také hřebec. Zebry Chapmannovy byly postupně z plzeňské zoo již přesunuty do nových chovatelských zařízení.
V červenci se pro návštěvníky znovu otevřelo motýlárium ve Voticích u Benešova. O rezervaci se stará Ochrana fauny ČR a podle informací na webových stránkách není na péči sama: „Úžasnými pomocníky jsou kozy a ovce. Ty pastvou pomáhají udržovat cenné biotopy – stepi, květnaté louky a mokřady. Na pastvinách, kde se pasou kozy a ovce, poletuje spousta motýlů, svůj domov zde našli i vzácní ptáci a kvetou tu ohrožené druhy rostlin.“
Krokodýlí zoo v Protivíně láká na obnovené veřejné krmení krokodýlů. „Můžete vidět ukázku krmení Golema – s hlavní hvězdou největším krokodýlem mořským chovaným v Evropě. S přístupem veřejnosti probíhá také krmení největší skupiny krokodýlů kubánských chované v Evropě,“ avizovala zoo. Krmení probíhají ve středu, v sobotu a v neděli od 11.00 a 14.00.
Zoo v Praze se pochlubila úspěšným odchovem cenných ptačích druhů zoborožců a dvojzoborožců. „Letošním 16. a 17. mládětem Zoo Praha přepsala nejen vlastní rekord v počtu odchovaných mláďat od jedné samice dvojzoborožce nosorožčího v Evropě, ale samice Markéta dokonce pokořila světový rekord šestnácti odchovaných mláďat, který dosud držel pár hnízdící v Audubon Zoo v USA v letech 1985–2000,“ informovala o zasloužilé samičce zahrada. Mláďata na svět přivedl také ohrožený druh zoborožce rýhozobého a letos se zde vylíhlo i vůbec první mládě zoborožce luzonského.
Návštěvníci pražské zoologické zahrady uvidí ve výběhu také obě sloní samičky, které se narodily letos na jaře. Lakuna i o pár týdnů mladší Amalee by měly ve svém pražském domově zůstat a zoo s nimi počítá jako s budoucími zakladatelkami nové rodinné skupiny. Novými přírůstky ve Farmaparku Soběhrdy u Benešova jsou velbloudí sameček a nandu pampový – pták podobný pštrosovi, jehož domovem je převážně Jižní Amerika.
Na noční prohlídku zoologickou zahradou v Táboře se mohou zájemci vydat v pátek 24. července. „Mnoho zvířat ožívá až se západem slunce. Rozhodli jsme se našim fanouškům ukázat Zoo Tábor, jak ji normálně vidět nemohou,“ uvedla táborská zoo. Prohlídka s odborným výkladem začíná ve 20.30, pro vstup je nutné zakoupit vstupenku předem on-line.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková