Nová expozice na dobříšském zámku zachycuje historii rodu Colloredo-Mannsfeldů
17. dubna 2024 (06:20)
foto: Zámek Dobříš/PR
Návštěvníci si prohlídkovou trasu mohou prohlédnout bez průvodců, k dispozici mají dotykové obrazovky s informacemi nejen v českém jazyce, ale i v angličtině a němčině.
Historii rodu Colloredo-Mannsfeldů zachycuje nová multimediální expozice na zámku v Dobříši na Příbramsku. Návštěvníci si prohlídkovou trasu mohou prohlédnout bez průvodců, k dispozici mají dotykové obrazovky s informacemi nejen v českém jazyce, ale i v angličtině a němčině. K nejzajímavějším exponátům patří kostýmy a především uniformy, například autentická uniforma námořního důstojníka Hieronymuse Colloredo-Mannsfelda, řekl novinářům ředitel zámku Pavel Krejcárek.
Nová expozice nahradila původní, která byla státní a majitelé zámku ji v restituci nezískali. Podle Krejcárka už nebylo možné ji dál prodlužovat. "Majitelé nechtěli zámek nechat prázdný a rozhodli se vybudovat novou interaktivní mediální expozici. Začaly se dokupovat předměty. Některé předměty jsou jejich, některé tady máme zapůjčené," uvedl Krejcárek. Jde například o obrazy a další cennosti. Práce na nové expozici podle Krejcárka zabraly tři roky.
Dějiny Colloredo-Mannsfeldů jsou podrobně představeny v šesti salonech, spojovací chodbě a v Zrcadlovém sále. Část je umístěna v zámeckých pokojích, další část je pojata v muzejním stylu s historickými exponáty a digitálním obsahem. Využívá pět projekčních pláten a čtyři multimediální velkoplošné displeje.
Z původní expozice zůstal zachován spisovatelský pokoj s dobovým vybavením, který upomíná na období po druhé světové válce, kdy zámek sloužil jako Domov spisovatelů. Ve spisovatelském pokoji je například psací stroj, starý televizor či rádio. "Je tu vybavení ze 70. let, kdy tu spisovatelé pobývali. Jsou tu také tenisové rakety, protože ve francouzském parku byl i tenisový kurt," uvedla Daniela Vondráčková z návštěvního centra.
Rokokový zámek s výraznou fasádou byl původně v rukou Colloredo-Mannsfeldů, po druhé světové válce se stal kulturním majetkem státu a byl využíván jako Domov spisovatelů. V současnosti ho opět vlastní rodina Colloredo-Mannsfeldů a je přístupný i veřejnosti, která má na výběr z několika prohlídkových okruhů. Součástí areálu je francouzský park, oranžérie s interaktivními výstavami a galerie.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Dvořákův festival se letos ponese i v duchu Roku české hudby
•Před 74 lety komunisté likvidovali kláštery, příslušníci StB obsadili i Svatou Horu u Příbrami
•Spisovatelka Jana Poncarová zavítá do Březnice