Nevtipkujte, netančete a nepracujte. Jsou Hromnice
2. února 2023 (06:20)
foto: pixabay
Temné a chladné zimní období se dostalo do své poloviny. Lidé v tento den sklízeli betlémy a netrpělivě očekávali příchod jara. A báli se bouřek.
Leze-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyři neděle zpátky zas pílí. Na Hromnice jasná noc – bude ještě mrazů moc. Skřivánek musí vrznout, i kdyby měl zmrznout. Pranostik se k 2. únoru váže kolem čtyřiceti. Temné a chladné zimní období se dostalo do své poloviny. Lidé v tento den sklízeli betlémy a netrpělivě očekávali příchod jara.
Slovo „hrom“ není v názvu svátku náhodou. Tento den měl totiž skutečně co do činění s hromy a blesky. Jaro s sebou totiž přináší i jarní bouřky a těch se lidé báli. Rozsvěcovali proto svíce, takzvané hromničky, a za bouřky je dávali do oken. Tím chtěli svou domácnost ochránit. Údajně to však mělo i jiný účel – pozvat kolemjdoucí na návštěvu.
Na Hromnice se nesmělo klít ani vtipkovat. Kdo toto pravidlo porušil, přivolal na sebe neštěstí. V některých krajích lidé dokonce věřili, že člověk, který bude v tento den tancovat, bude brzy pochován. Nesmělo se pracovat a ženám se zakazovalo šít. Lidé byli přesvědčeni o tom, že jehla přitahuje blesky, a mohla by tak podpálit stavení.
Věřící si v tento den dodnes připomínají svátek Uvedení Páně do chrámu. Uplynulo totiž čtyřicet dní od Vánoc, což byla u Židů doba očišťování ženy i dítěte po porodu. Malého Ježíška tedy přinesli rodiče do jeruzalémského chrámu, aby ho symbolicky zasvětili Bohu. Dodnes se při mších v tento den žehnají svíce. Přinesenou svíci vám požehnají i na Svaté Hoře v Příbrami.
Den po Hromnicích pak věřící slaví svátek svatého Blažeje. Podle legendy měl tento mučedník ze čtvrtého století při cestě na popraviště modlitbou uzdravit umírajícího chlapce, kterému se v krku vzpříčila rybí kost. Svatoblažejské požehnání udělované v tento den má pomáhat od nemocí, a to zejména krčních. Svátek svatého Blažeje byl jedním ze dvou termínů v roce, kdy dostávali svůj plat učitelé.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Romský památník v Letech bude stát téměř 100 milionů Kč
•Jedinečná mapa z 19. století putuje do Březnice
•Ředitel příbramské galerie: V únoru pokřtíme „olověné noviny“