Nerostou, v lesích je sucho. Houbaři doufají, že lepší to bude na podzim
24. července 2024 (08:51)
foto: pixabay
Proti předchozím suchým rokům rostly letos houby zejména na přelomu června a července.
Houby jsou častým důvodem, proč lidé vyráží do lesů. Letošní sezona je však zatím velmi slabá. Občas prší, houbám ale vyhovuje mírný a dlouhodobý déšť. Bouřkové vlny nestačí, většina vody odteče a nemá čas se vsáknout. Houby tedy nemají k růstu dobré podmínky.
„Nerostou, je strašné sucho. Musím bohužel potvrdit, že s houbami je to bída. U Tří stolů ale za dvě hodiny půl košíku klouzků a kovářů,“ napsal na webu nahouby.cz jeden z návštěvníků lesů. Další komentáře jsou v obdobném stylu. „Zatím pár lišek, asi se to brzy rozjede," uvedl další houbař, který navštívil les na Dobříšsku.
Podle meteorologů za špatnou sezonu může obrovské sucho, střídání vysokých a nízkých teplot a nedostatek vlhkosti. „Houby nejsou, prší málo. Dlouhodobý základ, co se týče podzemní vody, je slabý. I na těch houbách se projevuje, že situace s vodou je kritická,“ uvedli meteorologové, kteří začali na svém webu zveřejňovat aktuální mapu, na které s ohledem na srážky i teploty posledních dnů odhadují pravděpodobnost růstu hub v zemi. Momentálně nejsou vhodné podmínky téměř v celé ČR. Sezona však obvykle začíná až koncem srpna a trvá minimálně celé září. V tu dobu je to také v lesích z hlediska druhů hub nejpestřejší.
Proti předchozím suchým rokům bylo letos nadprůměrně hodně hub zejména na přelomu června a července, v dalších týdnech rostly méně. Zároveň s jedlými houbami začínají ve větší míře než dřív růst také jedovaté druhy – především závojenky, pavučince, vláknice a také muchomůrky.
Rekordní sezona z hlediska tuzemských houbařů byla v roce 2013, kdy lidé podle Národní ekonomické rady vlády nasbírali 33 tisíc tun hub. Zda se ale ta letošní zcela vydaří, se ukáže až na podzim.
Pokrmy z hub se v minulosti podávaly ve všední den i o svátku, dominantní pozici v našem jídelníčku v období houbařských žní však mají dodnes. Z usušených, konzervovaných i zmražených hub můžeme vařit a připravovat pokrmy po celý rok.
Podle posledních průzkumů jsou houby nejbohatším zdrojem rostlinných bílkovin – obsahují jich 31 - 40 %. Jsou také dobrým zdrojem železa, vápníku, draslíku, sodíku, fosforu a vitaminů B, C, D a K. Již dlouho se houby používají v tradiční medicíně. Díky kyselině listové se používají při léčbě anémie a poměr sodíku a draslíku je vhodný pro lidi s hypertenzí, diabetem a obezitou.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Zemědělci v okolí Prahy čekají kvůli mrazům a nízkým srážkám menší výnosy
•Naučte se odstraňovat klíště správně a bez rizika
•Středočeští zemědělci sklidili téměř všechen ozimý ječmen a tři pětiny řepky