Není žádná zdravá dávka alkoholu, jen něco jako nízkorizikové pití, říká lékařka
3. února 2024 (15:07)
foto: ilustrační, Pixabay – bridgesward
„Krátkodobá abstinence by neměla nahrazovat dlouhodobou zodpovědnou konzumaci alkoholu,“ vysvětluje Kateřina Šédová z neziskové organizace Loono.
Je tu nejkratší měsíc roku, pro někoho již tradičně s přídomkem „suchej“. Kampani Suchej únor se od roku 2013, kdy byla zahájena, daří rozšiřovat povědomí o akci a roste i aktivní zapojení veřejnosti. Kampaň má nejen motivovat k omezení spotřeby, ale také poukázat na vysokou míru konzumace alkoholických nápojů v České republice.
K problematice se vyjadřuje Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se zaměřuje na vzdělávání o důležitosti prevence onkologických a kardiovaskulárních onemocnění, reprodukčního i duševního zdraví. „Důležité je si přiznat, že není žádná zdravá dávka alkoholu. Existuje pouze něco, co můžeme nazvat jako nízkorizikové pití. U žen se jedná o dvacet gramů alkoholu za den, což představuje zhruba dvě deci vína nebo půl litru piva. U mužů jde pak o čtyřicet gramů denně. Alespoň dva dny v týdnu by však člověk neměl pít alkohol vůbec. Ani toto nízkorizikové pití ale zdraví neprospívá,” vysvětluje lékařka s tím, že v České republice se nad těmito limity pohybuje kolem 1,7 milionu lidí.
Průměrný Čech vypije přes jedenáct litrů čistého alkoholu za rok, což nás řadí na třetí místo mezi evropskými státy. Závislost na alkoholu patří mezi ty nejčastější a rozvinout se může i v dětském věku. Svou první sklenici alkoholu totiž člověk vypije v průměru ve svých dvanácti letech a obvykle v rodinném prostředí. V důsledku škodlivého užívání umírá v České republice každoročně 6500 osob, celosvětově pak 3,3 milionu lidí.
Jak předesílá Loono, krátký odpočinek od alkoholu neeliminuje všechna dlouhodobá rizika spojená s jeho konzumací, každopádně přináší mnoho výhod – kvalitnější spánek, zlepšení fyzičky a koncentrace, více energie a šanci dosáhnout úbytku váhy. Krátkodobá abstinence umožní i regeneraci jaterních buněk. „Zásadní je, že dává lidem zkušenost s tím, jak fungovat bez alkoholu. Zjistí, že alkohol nemusí doprovázet všechny jejich společenské večerní aktivity. Více se zaměří na zdravý životní styl a uvědomí si svůj vztah k alkoholu. Tato krátkodobá abstinence by však neměla nahrazovat dlouhodobou zodpovědnou konzumaci alkoholu. Jestliže budeme jedenáct měsíců v roce soustavně přesahovat hranici nízkorizikového pití, suchý únor nás nevytrhne,” dodává Kateřina Šédová.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Závod Winter Survival vyhrál v Jeseníkách tým dělostřeleckého pluku z Jinců
•Plánujete svatbu? Přijďte se inspirovat na svatební veletrh
•V Tříkrálové sbírce pro příbramskou Charitu darovali lidé téměř 167 tisíc korun