Nemocných s černým kašlem je téměř 6400, za týden letos druhý nejvyšší nárůst
8. dubna 2024 (16:43)
foto: pixabay
Odborníci doporučují přeočkování zejména těhotným ženám, protože po porodu ochrání jejich protilátky i novorozence. Rodiče by také měli zkontrolovat, zda jejich děti byly přeočkovány v pěti až šesti a znovu v 10 až 11 letech. Vakcín pro děti, které jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění je podle MZd dostatek.
Za týden přibylo 1100 nových případů černého kašle, jde letos o druhý nejvyšší týdenní nárůst. Celkem lékaři od začátku roku evidují 6397 nakažených. Informoval o tom dnes Státní zdravotní ústav (SZÚ). Podle údajů ze zdravotnických ročenek bylo více případů na českém území jen v roce 1959, tedy rok po zahájení povinného očkování. Vakcíny pro dospělé jsou v současné době přednostně dostupné pro těhotné, pro ostatní je lékaři objednat nemohou. Další by měly dorazit podle ministerstva zdravotnictví (MZd) ve druhé polovině dubna.
"Při interpretaci je třeba vzít v úvahu, že data z tohoto týdne mohou být ovlivněna pondělním velikonočním svátkem, kdy neprobíhala školní výuka a byly zavřené ordinace praktických lékařů," uvedl ve zprávě SZÚ. Podobně hodnotil také 1044 případů z minulého týdne.
Nejvíce nemocných je ve skupině 15 až 19 let, tvoří podle SZÚ necelou třetinu případů. Medián věku nakažených je 25 let. Onemocnělo také 101 dětí do jednoho roku věku, které nákaza ohrožuje více než jiné skupiny, protože ještě nemusí mít dokončené třídávkové povinné očkování. Ochrana proti černému kašli je součástí takzvané hexavakcíny aplikované přibližně v devíti týdnech, čtyřech měsících a roce.
SZÚ eviduje zatím tři úmrtí lidí, u kterých se prokázala mimo jiných zdravotních potíží i nákaza černým kašlem. Poslední bylo na konci března měsíc staré dítě, které mělo oboustranný zápal plic a vedle černého kašle čtyři další infekce. Žádné další úmrtí v minulém týdnu do statistik nepřibylo.
Hospitalizaci potřebovalo asi 2,5 procenta nakažených, tedy 160 lidí, z nich 53 bylo dětí do jednoho roku, 18 mladých ve skupině s nejvyšší nemocností a 23 starších 75 let.
Téměř šestina nakažených v celé ČR je z Jihočeského kraje (1059 případů), dále je nejvíce nakažených ve Středočeském kraji (937), na Vysočině (723) a v Praze (666). Naopak nejméně v Olomouckém (122) a Karlovarském kraji (52). U osmnácti nemocných lékaři prokázali import ze zahraničí, 14 nemocných jsou uprchlíci z Ukrajiny.
Odborníci doporučují přeočkování zejména těhotným ženám, protože po porodu ochrání jejich protilátky i novorozence. Rodiče by také měli zkontrolovat, zda jejich děti byly přeočkovány v pěti až šesti a znovu v 10 až 11 letech. Vakcín pro děti, které jsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění je podle MZd dostatek.
Vakcíny pro přeočkování dospělých si mohou lékaři v současné době objednat jen pro těhotné, pro ostatní by měly být podle dřívějších informací dostupné ve druhé polovině dubna. Dospělým je zdravotní pojišťovny nehradí, stojí od 700 do 1500 korun, lidé si je ale mohou zpětně nechat od pojišťovny nechat částečně proplatit. Do konce dubna se má podle MZd sejít komise, která úhradu jednoho přeočkování v dospělosti projedná.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Primář Marček: Je nesmysl nevyužít prostředky, které nám dává dnešní medicína
•Případů černého kašle je letos už 5297, víc za rok bylo naposledy v r. 1960
•Centrum pro oběti domácího násilí proFem v Příbrami funguje 13 let, vloni tu pomoc hledaly desítky lidí