Nejvyšší soud zamítl dovolání Ravaku a dalších věřitelů proti reorganizaci Oleo Chemical
30. června 2022 (14:39)
foto: pribram.cz / Jakub Pečenka
Ravak už dříve avizoval, že pokud neuspěje s dovoláním u Nejvyššího soudu, obrátí se ještě na Ústavní soud.
Nejvyšší soud zamítl dovolání společnosti Ravak a dalších věřitelů proti rozhodnutí o reorganizaci výrobce biopaliv Oleo Chemical. Nic tak nebrání dokončení reorganizace a ukončení insolvenčního řízení. Někteří věřitelé usilovali o konkurz Oleo Chemical, za reorganizací viděli nepoctivý záměr. Nejvyšší soud zpřístupnil své rozhodnutí v insolvenčním rejstříku.
O reorganizaci rozhodl Městský soud v Praze, před dvěma lety ji potvrdil vrchní soud. Insolvenční řízení trvalo více než 11 let. Výrobu biopaliv od roku 2013 provozuje v Liberci společnost Temperatior. Při schválené reorganizaci má s Oleo Chemical fúzovat. Plánuje rozvoj a modernizaci výroby.
"Nyní můžeme bez obav zásadně zmodernizovat celou výrobní linku v Liberci a reálně uvažovat i o expanzi. O naši technologii mají zájem například arabské země Blízkého východu nebo Afriky," uvedl v tiskové zprávě generální ředitel firmy Temperatior Michal Fišer.
Podle předsedy představenstva Oleo Chemical Radka Behúna mohou věřitelé očekávat po reorganizaci vyšší uspokojeni svých pohledávek, než kdyby se Oleo Chemical ocitla v konkurzu. "Jsme rádi, že se po celou dobu podařilo udržet všechna pracovní místa a výroba biopaliva díky Temperatioru pokračovala bez přerušení,“ uvedl Behún.
Plán reorganizace Oleo Chemical řešily soudy řadu let s několika zvraty. Městský soud nejprve v roce 2017 schválil reorganizační plán formou fúze s firmou Temperatior, poté však plán zamítl a poslal Oleo Chemical do konkurzu, o který dlouhodobě usilovala například společnost Ravak. Po zásahu vrchního soudu ale opětovně reorganizační plán firmy schválil. Ravak už dříve avizoval, že pokud neuspěje s dovoláním u Nejvyššího soudu, obrátí se ještě na Ústavní soud.
Oleo Chemical vznikla v roce 2004 se záměrem vyrábět moderní biopaliva. Majitelé firmy se však později dostali do finančních problémů. Příbramský výrobce bazénů a koupelen Ravak firmě půjčil stovky milionů korun na investice do modernizace technologie. Finanční zdroje se ale nevracely, Ravak se proto v roce 2012 připojil k insolvenčnímu řízení.
Spory o stovky milionů korun, které Ravak Oleu půjčil, otevřely mnohem rozsáhlejší kauzu. Manažeři Olea v době finančních problémů firmy potřebovali nejen peněžní injekce, ale i zakázky, při jejichž shánění se dostali i do blízkosti vlivného podnikatele Ivo Rittiga. Za tunelování Olea je soud poslal do vězení. Naopak lobbista Rittig byl v kauze pravomocně osvobozen.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Příbramský výrobce koupelnového vybavení Ravak byl rozdělen
•Výrobce koupelen Ravak očekává za loňský rok tržby 2,1 mld Kč
•Příbramská vodárenská soustava by se měla propojit s dobříšskou