Nejpočetnějším ptačím druhem u českých krmítek byla opět sýkora koňadra
15. února 2022 (16:16)
foto: pixabay
Účastníků bylo letos asi o 8000 více než v předchozím ročníku. Sečetli celkem přes 707.000 ptáků.
Nejpočetnějším ptačím druhem u českých krmítek byla letos opět sýkora koňadra. Ke krmítkům letos přilétlo oproti loňsku více lesních druhů ptáků - strakapoudů, sojek, brhlíků, hýlů či dlasků. Vyplývá to z výsledků tzv. Ptačí hodinky, tedy sčítání ptáků, kterého se v lednu zúčastnilo přes 35.000 dobrovolníků. Oznámila to dnes v tiskové zprávě Česká společnost ornitologická (ČSO), která akci organizuje. Účastníků bylo letos asi o 8000 více než v předchozím ročníku. Sečetli celkem přes 707.000 ptáků, meziročně skoro o třetinu více.
Sýkora koňadra byla letos, stejně jako ve všech třech předchozích ročnících sčítání, nejčastějším i nejpočetnějším hostem krmítek a zahrad. "Zaznamenalo ji 88 procent sčitatelů. Celkový počet pozorovaných koňader se vyšplhal na 134.549," uvedla koordinátorka Ptačí hodinky z ČSO Alena Jechumtál Skálová.
Dalšími dvěma nejpočetnějšími druhy byli znovu vrabci polní s počtem téměř 93.000 a vrabci domácí, kterých lidé viděli přes 86.000. Nevyskytují se ale tak plošně jako sýkory. Vrabce zahlédly jen asi dvě pětiny dobrovolníků, zatímco sýkoru koňadru skoro 90 procent lidí a sýkoru modřinku přes 70 procent. "Když už se ale vrabci objevili, přilétli průměrně v mnohem větším hejnu, takže ve výsledku početně předběhli častější modřinky," sdělila Jechumtál Skálová.
Letos se oproti minulému ročníku Ptačí hodinky výrazně zvýšil výskyt strakapouda velkého. "Zatímco loni navštívil během sčítání 26 procent všech krmítek, letos jsme ho spatřili na 42 procentech krmítek. A strakapoud velký se tak stal pátým nejčastěji pozorovaným druhem," uvedla koordinátorka akce. Ještě výraznější byl nárůst četnosti pozorování dlaska tlustozobého, kterého lidé letos vídali u krmítek přibližně třikrát častěji než loni. Zahlédlo ho přes 16 procent sčitatelů.
Hojnější bylo letos pozorování i dalších lesních druhů ptáků, jako jsou sojky, hýlové či brhlíci. "Bude zajímavé sledovat, jak se situace vyvine v dalších letech. Když se u těchto druhů podíváme na proběhlé čtyři ročníky, vidíme výkyvy nahoru i dolů, a proto je důležité sčítat několik let po sobě. Jen tak zjistíme, jestli se jedná o krátkodobé výkyvy, nebo dochází k dlouhodobým změnám," doplnila Jechumtál Skálová.
Sčítání ptáků na krmítkách se letos konalo od 7. do 9. ledna. "Sčítalo i 446 školních kolektivů. Dohromady se sčítání účastnilo 3049 žáků se svými učiteli a vychovateli," uvedla koordinátorka. Pozorovatelé museli na místě setrvat hodinu a zaznamenat vždy nejvyšší počet současně pozorovaných jedinců každého druhu.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka