Nejen praxe v zahraničí, příbramská škola se spolu s partnery z Evropy zaměří i na digitální vzdělávání a zdravý životní styl
17. března 2023 (06:10)
foto: ilustrační, Pixabay (Tumisu)
Projekty Obchodní akademie a Vyšší odborné školy Příbram v rámci programu Erasmus+ podpoří příspěvkem na jejich předfinancování Středočeský kraj.
Začátkem března schválili středočeští radní výpomoc s předfinancováním projektů vzdělávacího programu Erasmus+. Osmi středním školám poskytne Středočeský kraj 4,2 milionu korun na celkem jedenáct projektů. Po jejich úspěšné realizaci pak školy peníze vrátí zpět do rozpočtu kraje. Mezi podpořenými školami jsou také Gymnázium Příbram se dvěma projekty. Obchodní akademie a Vyšší odborná škola v Příbrami (OA a VOŠ) získá příspěvek na uskutečnění tří projektů.
„Cílem je rozvoj kompetencí pro zdravý životní styl, získání povědomí o důležitosti každodenního pohybu a optimálním stravování a osvojení návyků správné životosprávy,“ představuje první z projektů s názvem Pro zdravou Evropu ředitelka OA a VOŠ Marcela Blažková. Jeho součástí je rovněž předávání zkušeností v této oblasti v partnerských regionech, konkrétně se školami ve Španělsku, Německu a Řecku. „Výstupem projektu budou turnaje v tradičních hrách daného regionu a zaměří se i na netradiční hry, typické pro jednotlivé země,“ popisuje Marcela Blažková. Po praktické ukázce si každou hru partneři vyzkouší. Výsledky pak představí publikace, která bude k dispozici dalším vzdělávacím institucím jako příklad dobré praxe. V rámci projektu vzniknou kvízy, pracovní listy a videa o zdravém životním stylu. Pro sdílení bude využita komunitní platforma evropských škol eTwinning.
Projekt „Jsme připraveni na digitální vzdělávání“ vychází ze strategie Evropské komise, zaměřené na transformaci vzdělávání a připravenost na digitální věk v oblasti edukace i práce. Vedle zvýšení digitálních dovedností učitelů a žáků škol v ČR, Německu a Španělsku zahrnuje přípravu metodických pokladů, které budou řídit a sdílet zapojené instituce všech partnerských zemí. Obsahem manuálu pro digitální vzdělávání budou prezentační nástroje, aplikace pro výuku, testovací nástroje, nástroje pro konference a téma GDPR, internetové bezpečnosti a 3D tisku. Brožuru bude dostupná ostatním školám a účastníkům kurzů pro další vzdělávání pedagogických pracovníků.
Díky poslednímu z projektů (Mobility v odborném vzdělávání) mohou žáci vycestovat „na zkušenou“ do ciziny. „Prostřednictvím odborných praxí v zahraničí žáci rozvíjejí a zvyšují svoje profesní kompetence, které odpovídají požadavkům zaměstnavatelů,“ objasňuje Marcela Blažková. Vzájemná výměna neprobíhá jen na studijních pozicích, jazykové znalosti a odborné dovednosti posilují také učitelé díky tzv. stínování v partnerských školách a rovněž formou jazykových či metodických kurzů. Stáže žáků OA a VOŠ ve firmách jsou dvoutýdenní nebo tříměsíční. „Výstupem projektu je získání dokumentu Europass mobilita. Prokazuje osvojení odborných, digitálních a environmentálních kompetencí, které budou žáci VOŠ reflektovat ve svých absolventských pracích, pro něž sbírají podklady právě během odborné praxe,“ dodává ředitelka. Studenti střední školy získané dovednosti uplatní při maturitní zkoušce z českého a cizího jazyka, konkrétně v písemné práci, která je v režii školy. Celkový rozpočet na všechny uvedené projekty činí téměř 177 tisíc eur.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Historik: Báňská škola by se později možná z Příbrami nestěhovala
•Budoucí prvňáčky a jejich rodiče přivítají základní školy v Příbrami na dnech otevřených dveří
•Video: Do závodu Spartan Bytíz se přihlásilo 65 odsouzených