Nebeská podívaná: V roce 2024 uvidíte meteory, zatmění Měsíce i polární záře
4. prosince 2023 (15:17)
foto: pixabay
Odborníci i laici se mohou těšit na meteorické roje, polární záře, nebeská setkání planet s Měsícem, prach padající ze slavné Halleyovy komety i částečné zatmění Měsíce.
I příští rok bude možné na obloze pozorovat z území České republiky některé zajímavé a vzácné vesmírné úkazy. Odborníci i laici se mohou těšit na meteorické roje, polární záře, nebeská setkání planet s Měsícem, prach padající ze slavné Halleyovy komety i částečné zatmění Měsíce, uvedl Petr Horálek z Fyzikálního ústavu.
Hned na začátku nového roku bude oblohou létat jeden z nejbohatších meteorických rojů Kvadrantidy, který je aktivní zhruba od 1. do 10. ledna. Vrcholit bude v noci ze 3. na 4. ledna, maximum nastane až po rozednění, kolem 10:00. Pozorování ovšem nebude přát Měsíc, který bude na obloze svítit od půlnoci až do úsvitu. "S ohledem na měsíční fázi budou mít Kvadrantidy jednoznačně nejlepší podmínky až další rok, tedy v roce 2025," uvedl Horálek.
Zajímavý úkaz nastane i 10. dubna, kdy večer za soumraku okolo 21:00 bude nad západním obzorem možné pozorovat těsné přiblížení jasné planety Jupiter a Měsíce. V dalších dnech se na obloze budou přibližovat planety Jupiter a Uran. Nejblíže budou za soumraku nad západo-severozápadním obzorem 20. dubna po 21:00 středoevropského letního času.
V noci z 5. na 6. května budou příznivé podmínky pro sledování meteorického roje Eta-Aquaridy, který způsobují ledo-prachová zrnka. Tyto částice zanechala Halleyova kometa při svém průletu kolem Slunce. "Podmínky jsou takřka ideální - Měsíc bude ve fázi jen dva dny před novem, nebude tedy prakticky vidět a meteory má smysl má sledovat od 03:00 až do rozbřesku," řekl Horálek. Podruhé Země zažije průlet prachu z Halleyovy komety v říjnu, tentokrát označovaný jako meteorický roj Orionidy.
V červnu a v červenci bude opět možné vyhlížet takzvaná noční svítící oblaka, a to před půlnocí nebo časně ráno. Jejich zář je způsobena Sluncem, které je této době nasvětluje odspodu. "Vypadají jako zářící pavučinky na obloze a někdy mohou nabídnout opravdu majestátní divadlo," uvedl Horálek.
V červenci budou vidět hvězdokupy Plejády a Hyády, k srpnu patří oblíbený meteorický roj Perseidy. Časně ráno 21. srpna 2024 nastane za rozbřesku podle astronomů pozoruhodná a poměrně vzácná nebeská podívaná, při níž Měsíc zakryje planetu Saturn.
Částečné zatmění Měsíce bude příští rok vidět 18. září. Zároveň bude tento den možné pozorovat jeden z úhlově největších úplňků v roce, lidově zvaný superúplněk.
Během října by mohli obyvatelé Česka zahlédnout i jeden z nejočekávanějších nebeských úkazů roku 2024, a to kometu označovanou C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS. Dopředu se ale neví, jak bude při průletu jasná. "Pokud tedy kometa bude dostatečně jasná, jak předpovídají optimistické výpočty, bude druhá polovina října 2024 tím nejlepším obdobím pro její pozorování na večerní obloze nad západním, později jihozápadním obzorem," doplnil Horálek.
Začátek listopadu mohou zájemci pozorovat meteorický roj Tauridy a 7. prosince zase velmi jasný Jupiter. Závěr roku tradičně patří meteorologickému roji Geminidy, jehož maximum nastane v noci ze 13. na 14. prosince příštího roku.
Pro vyhlížení slabých objektů, jako jsou komety, meteorické roje, mlhoviny a hvězdokupy je potřeba vybírat noci, kdy neruší měsíční svit (tedy okolo novu). Kvůli pozorování je potřeba vyjet mimo města, daleko od světelného znečištění.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Po mrazivém začátku týdne se oteplí, teploty přes den budou kolem nuly
•Cena vodného a stočného by se v Příbrami neměla pro příští rok navýšit
•Meteorologové zrušili výstrahu před sněžením, nově varují před mrazem