Naučná stezka Drbákov - Albertovy skály nabízí jedinečné výhledy na Vltavu
28. července 2018 (07:13)
Dalších 14 fotografií v galerii
foto: Pavlína Svobodová
Fotografové, milovníci přírody a pěších výletů a dokonce i vyznavači vysokohorské turistiky si určitě přijdou na své, pokud vyrazí na stezku do Národní přírodní rezervace Drbákov - Albertovy skály.
Jedná se o jeden z nejkrásnějších koutů Sedlčanska. Naučnou stezku tvoří jedenáct informačních panelů, kde se návštěvníci dozvědí podstatné informace o místě, přírodě, i historii, ale především se jim otevřou jedinečné a fotogenické výhledy z dominantních skal do údolí Vltavy. Stezka je fyzicky i technicky náročná, vede strmým skalnatým, až vysokohorským typem terénu a zdolává značné převýšení.
Území se rozkládá na ploše přibližně 60 ha, další 3 ha zaujímá ochranné pásmo při severní hranici. Prochází jím okružní naučná stezka v délce 7,3 km s časovou náročností 3 až 5 hodin. Svahy Vltavského kaňonu jsou na území rezervace rozčleněny skalními žebry, mezi nimiž jsou úžlabiny vyplněné kamennou sutí. Na vrcholech některých žeber jsou vyhlídkové body, které jednoznačně patří mezi nejkrásnější místa naučné stezky. Při pohybu je třeba dbát zvýšené opatrnosti, na nejnebezpečnějších místech jsou k dispozici dokonce uchopovací madla a řetězy. Bez pevné obuvi to snad ani nezkoušejte. Stezka je zcela nevhodná pro cyklisty a kočárky s dětmi. Rodičům se doporučuje zvýšený dohled nad dětmi, pro velmi malé děti není stezka vhodná vůbec.
foto: Pavlína Svobodová
K Albertovým skalám se z Příbrami nejlépe dostaneme přes Sedlčany, dále Nalžovice a Nalžovické Podhájí. Zaparkujeme na parkovišti U křížku. Vyrážíme po modré turistické značce k rozcestníku Pod vyhlídkou. Volíme cestu doleva, směrem na Bartůňkovu vyhlídku. Je možné stezku jít i opačně, ale většina návštěvníků volí cestu „po směru hodinových ručiček“. Na Bartůňkově vyhlídce poprvé okusíme úchvatný výhled na Vltavu. Poté pokračujeme po modré až k rozcestí Albertov – Drbákovy skály.
foto: Pavlína Svobodová
Zde modrou značku opouštíme a vydáváme se doprava trasou naučné stezky. A zde již začíná těžký, místy až vysokohorský terén. Kamenité a skalnaté svahy, kamenná „moře“, dřevěné schůdky, úzké cestičky, řetězy a madla. To vše je nám k dispozici při náročném stoupání za jedinečnými výhledy. Za tu námahu to však stojí, stezka má své osobité kouzlo, kdy překonáváme sami sebe a později jsme za to odměněni nádhernými panoramaty.
foto: Pavlína Svobodová
Vyhlídka na Bílé skále a vyhlídka Albertova skála patří k těm nejkrásnějším na stezce. Pokud budete mít s sebou fotoaparát, počítejte s mírným zdržením. Od působivých výhledů se nebudete moci odtrhnout. Z vyhlídky Albertova skála můžete pokračovat v trase naučné stezky, my však pokračujeme doprava po žluté zpět směrem k parkovišti. Dnešní dávka adrenalinu byla již vyčerpána.
foto: Pavlína Svobodová
Strmý svah vrchu Drbákova (490 m n. m.) na pravém břehu Vltavy byl vyhlášen chráněným územím již v roce 1933 pod názvem Drbákovské tisy. V roce 1977 pak byla ochrana rozšířena i na sousední oblast Albertových (původně Bílých) skal, navazující ze severu. V roce 2008 bylo území nově vyhlášeno jako Národní přírodní rezervace. Na jednom z informačních panelů se dočtete, že vrchol Drbákov je nejvyšším kopcem nad Vltavou v úseku mezi Orlíkem a Prahou a podle pověsti své jméno získal už v dávných dobách, kdy měl funkci pozorovatelny - střežil se z ní úsek vltavské plavby. Tehdy se prý vrchu říkalo Dbákov - od slova dbáti - střežiti.
Odkaz na mapu server mapy.cz je ZDE.
foto: Pavlína Svobodová
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Pavlína Svobodová
autor: Pavlína Svobodová