Nakažených zdravotníků je za týden dvojnásobek, aktuálně 4432
12. října 2020 (10:22)
foto: pribram.cz, ČTK
Některé nemocnice už začaly kvůli větším počtům hospitalizovaných s covidem-19 omezovat naplánovanou či odložitelnou zdravotní péči.
Zdravotníků aktuálně pozitivně testovaných na covid-19 přibylo podle dat České lékařské komory (ČLK) za týden od 3. října skoro na dvojnásobek. Jejich počet se zvýšil z 2480 na 4432. Lékařů mezi nimi bylo 978, zdravotních sester 1862. Celkem se jich včetně ostatních zdravotnických pracovníků od začátku epidemie nakazilo přes 7000. Podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50.000 lékařů a přes 117.000 zdravotníků bez lékařského vzdělání. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) se v zaměstnání nakazila desetina z nově pozitivních lékařů a 17 procent sester.
"V současnosti je matematická jistota, že se v nejbližších dnech bude situace dále zhoršovat. Musíme udělat vše pro to, aby zdravotnictví pod náporem pacientů s covidem-19 nezkolabovalo," uvedl k nárůstu počtu nakažených lékařů prezident ČLK Milan Kubek.
Ministr v pátek vyzval zdravotníky pracující v jiných profesích, aby pomohli při epidemii koronaviru. Kapacity zdravotnictví jsou podle něj omezeny i počty zaměstnanců. Vláda má dnes projednat nařízení, které v nouzovém stavu umožní povolávání studentů medicíny na práci v nemocnicích. Na jaře medici pracovali zejména na odběrových místech, ale i v nemocnicích, na hygienických stanicích nebo v domovech pro seniory jako dobrovolníci. Někde zůstali i přes léto, na dalších místech nastupují znovu od září.
Podle odborníků je právě nedostatek odborného personálu spolu s nedostatkem lůžek pro péči o nakažené s vážným průběhem nemoci covid-19 největším rizikem současného velkého nárůstu pozitivně testovaných. Podle ministra je udržení kapacit hlavním cílem současných i budoucích opatření proti nekontrolovanému šíření viru.
Některé nemocnice už začaly kvůli větším počtům hospitalizovaných s covidem-19 omezovat naplánovanou či odložitelnou zdravotní péči. Podle zkušeností z jara i ze zahraničí se lidé do nemocnice dostávají nejčastěji týden od pozitivního testu, je jich asi dvě až čtyři procenta ze všech testovaných. Za další týden až deset dní se u nich stav může asi u čtvrtiny z nich zhoršit natolik, že budou potřebovat intenzivní péči.
Lékařů intenzivní péče je v Česku asi 4000, sester 15.500. Lůžek na odděleních intenzivní péče bylo letos v březnu kolem 4450. Tehdy lékaři uvedli, že české zdravotnictví zvládne 33.000 hospitalizovaných s covidem-19.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Tomáš Pečenka