Nabídek i zájemců o letní brigády ve středních Čechách je zatím spíš méně
1. června 2024 (13:13)
Zájem o letní brigády ve středních Čechách je zatím spíš nižší než loni, méně je také nabídek zaměstnavatelů. Zájemci zejména z řad studentů si ale jako každý rok najdou práci v supermarketech, logistice nebo pohostinství, průměrná odměna začíná na 160 korunách za hodinu. Personální agentury a zaměstnavatelé ještě očekávají nárůst nabídky i poptávky v červnu.
V nabídce krajské pobočky úřadu práce v Příbrami se letní brigády objevují minimálně. "Většina brigád ve firmách je řešená přes kmenové zaměstnance firmy, kdy tyto brigády jsou obsazovány převážně studenty z okolí rodin zaměstnanců," řekla ředitelka krajské pobočky Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Brigády se podle ní nezadávají do evidence volných pracovních míst, ale úřad práce je může zveřejnit na svých nástěnkách nebo je předat zprostředkovatelkám a poradkyním. "Nejčastější z oborů, které potřebují v současné době více brigádníků, je pohostinství, rekreační služby v okolí Vltavské kaskády, lesnictví a dále pěstitelské a zahradnické obory v Polabí," doplnila Beránková. Zaměstnavatelé, kteří mají zájem o brigádníky, se podle ní většinou hlásí až v červnu.
Podle marketingové ředitelky personální agentury Grafton Recruitment Jitky Kouba zájem firem o brigádníky a sezonní pracovníky letos ve srovnání s předchozími lety poklesl v celém Česku. Ve středních Čechách eviduje agentura desítky nabídek, počet se ale mění a v červnu se zřejmě zvýší. "Aktuálně registrujeme nabídky na práci v supermarketech, logistice, gastru nebo výrobě," uvedla Kouba. Průměrná odměna se pohybuje od 160 do 180 korun za hodinu, více si vydělají brigádníci na nočních směnách. "Zájem je zejména ze strany středoškolských studentů. Vysokoškolští studenti preferují spíš stabilní přivýdělek v místě studia," doplnila Kouba. O těžší manuální práci podle čeští brigádníci zájem nemají.
Například zemědělský podnik Předměřická v Předměřicicích nad Jizerou na Mladoboleslavsku sjednává na sezonní práce pracovníky z Ukrajiny. "Děláme za každého počasí na poli, je to třeba svazkování, ruční práce, čeští lidé o to nemají moc zájem," řekla Zdeňka Plhalová z personálního oddělení společnosti.
Menší zájem o brigády letos zatím eviduje také pobočka agentury Manpower, která zprostředkovává brigády na pozici operátor výroby pro kladenskou továrnu Lego. "Inzerovali jsme jednu pozici a o to skoro nebyl zájem," řekla pracovnice pobočky. Za nižším zájmem podle ní stojí i změny v zákoníku práce a daní. "Je to pro ně nevýhodné, protože jsou daněni jako lidé, kteří chodí na hlavní pracovní poměr," uvedla pracovnice. Zájem by se podle ní ale mohl zvýšit ještě začátkem prázdnin.
Naopak dost brigádníků na letní měsíce mají ve výrobním závodu společnosti Magna v Nymburce, kde na různé výpomocné práce nabírají studenty od 15 let. Přes léto se v závodě vystřídá zhruba 20 až 30 brigádníků. "Aktuálně máme víc zájemců, než můžeme nabídnout práce," řekla pracovnice personálního oddělení závodu Tereza Mejzrová.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Dnešní den má upozornit veřejnost na práva a potřeby dětí
•Spouštíme bezplatnou právní poradnu. Na vaše dotazy bude odpovídat advokát Petr Havrlík
•55. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka jde do finále