Na záchytné stanici v Příbrami loni přenocovalo 181 lidí, dosud nejvíc
Nepřehlédněte
5. ledna 2024 (08:00)
foto: pixabay
Negativním jevem souvisejícím s provozem protialkoholní stanice je fenomén zavlečeného bezdomovectví.
Příbram patří mezi jedno z mála měst, které provozuje záchytnou stanici. Zařízení je určeno především pro lidi z Příbramska. V případě volné kapacity jsou však přijímáni také výtržníci ze sousedních okresů, především z jižní části Středočeského kraje. Od 1. března 2016 je protialkoholní a protitoxikomanická záchytná služba poskytována v areálu Oblastní nemocnice Příbram na Zdaboři. Zraněné podnapilé či jinými návykovými látkami omámené občany tak již není nutné ošetřovat přímo na jednotlivých odděleních, kde často narušovali chod.
Na záchytné stanici podle ředitelky Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram Barbory Vackové loni přenocovalo 181 lidí. Zdaleka ne všichni však za svůj pobyt zaplatili. „Svému závazku dostálo 41 % z celkového počtu zachycených. V minulém roce však jeden klient přistoupil na splátkový kalendář,“ řekla pribram.cz Vacková s tím, že loňský rok byl rekordní. „Od roku 2016 do roku 2022 byl průměrný záchyt 157 klientů ročně,“ dodala.
Osoby přivezené k vystřízlivění vždy přijímá a následně propouští službu konající lékař, který má k dispozici zdravotnický personál (zdravotní sestru nebo záchranáře) a dva sanitáře. Ve většině případů člověk stačí do ranních hodin vystřízlivět a je propuštěn domů. Pouze v komplikovanějších případech, například když se člověk v opilosti snažil o sebepoškozování, rozhodne lékař o návazné léčbě na psychiatrii.
Ve Středočeském kraji jsou jen 2 protialkoholní záchytné stanice. Kromě Příbrami tuto specifickou zdravotní službu zajišťuje ještě Mladá Boleslav. Obě záchytné stanice zřizuje a financuje formou provozních dotací ze svého rozpočtu Středočeský kraj. Nejde o levnou záležitost. Závazné právní předpisy, které upravují činnost záchytných stanic, kladou poměrně vysoké požadavky na personální zajištění služby (lékař se specializacemi danými vyhláškou, všeobecná zdravotní sestra a sanitáři) a také jsou zde oproti minulosti podstatně vyšší nároky na materiálně technické vybavení zařízení tohoto typu. V roce 2022 stál provoz příbramské záchytné stanice 3 572 500 Kč. Od kraje Příbram dostala provozní dotaci 3 000 000 Kč, zbytek byl dofinancován z úhrad od klientů, příspěvku od města Beroun a příspěvku zřizovatele CSZS, tedy města Příbram (68 000 Kč).
Záchytná stanice v Příbrami pravidelně funguje dva dny v týdnu, tedy v pátek a v sobotu v čase od 20.00 do 8.00. S ohledem na dotaci od kraje bylo možné od 1. května službu rozšířit o jeden den – v provozu je tedy zařízení od čtvrtka do soboty. Od 1. září 2023 došlo k navýšení ceny za nocleh ze stávajících dvou a půl tisíc na tři tisíce korun. Pokud klient nezaplatí do sedmi dnů, je pobyt o pět set korun dražší.
Podle nejnovějšího průzkumu v Česku pije rizikovým nebo škodlivým způsobem alkohol pětina dospělých, to je více než 1,3 milionu lidí. Více než 140.000 ekonomicky aktivních pije alkohol tolik, že už potřebují odbornou pomoc.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka
Související
•V některých středočeských krajských nemocnicích s lékaři dál jednají
•Seznamte se s Oliverem, prvním letošním miminkem
•Prvním příbramským miminkem nového roku je chlapeček Oliver